2020. április 7., kedd

2020. Április 07. - Kedd


Húsvétra hangolódunk 3.

Mai mesénk:

A tojás (népmese)

Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon, még az Óperenciás-tengeren is túl, volt egyszer egy kosárban egy tojás. Unatkozott, addig mozgatta a kosarat, amíg kigurult belőle. Ment az úton, ment. Találkozott egy tűvel. - Szervusz, tű pajtás, hová mész? - Hát te, tojás? - Hát én ültem a kosárban, addig ültem, hogy megzápultam, a gazdasszony nem tett a tyúk alá, hogy csirke legyen belőlem. - Én meg - panaszolta a tű -, ott voltam beszúrva egy törölközőbe, megrozsdásodtam, hát én is elbujdosok. - No, akkor menjünk együtt! Mentek ketten, beszélgettek, hát, ahogy mennek, mendegélnek, találkoztak egy rákkal. - Szervusz, rák! Hová mész? - Elbujdosok. Kiszáradt a patakból a víz, s én gondoltam, legjobb lesz, ha elbujdosok. - Menjünk együtt! Mentek együtt, mentek, már hárman voltak. Hát, ahogy így ballagtak, találkoztak egy macskával. - Szervusz, macska! Hová mész? - Megyek, elbujdosok. Öreg vagyok már, nem tudok egeret fogni. A gazdasszonyom elkergetett. - Menjünk együtt! Mentek, mendegéltek, négyen voltak, találkoztak egy kakassal. - Kukurikú! Hová mentek, jóbarátok? - Megyünk elbujdosni. Hát te, kakas koma? - Jaj, engem le akart vágni a gazdasszonyom, észrevettem s elbujdosok. - Gyere velünk! Ment a kakas is. Öten voltak, mentek mendegéltek, egyszer csak találkoztak a Bodri kutyával. - Hu-hu, hová mentek, jóbarátok? - Megyünk elbujdosni. Hát te, Bodri kutya? - En is elbujdosok. Öreg vagyok, nem tudom a csontot megrágni, a házat őrizni, a gazdám elcsapott. - Gyere velünk! Ment is. Hatan voltak, mentek, mendegéltek, találkoztak egy szamárral. -Iá-iá, hová mentek, jóbarátok? - Megyünk elbujdosni. Hát te, csacsi? - Jaj, jaj, megöregedtem, nem tudom húzni a kordét, és a gazdám elkergetett. - Gyere velünk! Mentek együtt, mendegéltek, heten voltak, találkoztak egy lóval. - Nyihaha! Hová mentek, jóbarátok? - Megyünk elbujdosni. Hát te, ló, hová mész? - Én is elbujdosok, olyan öreg vagyok, hogy a gazdámnak már semmi haszna belőlem. - Gyere velünk! Mentek, mendegéltek, s estére beértek egy erdőbe. Féltek az állatok, hogy jön a farkas, és hol hálnak meg éjjel. Azt mondja a macska: - Én a legjobban tudok fára mászni, felmászom egy fára, s megnézem, nem látok-e valahol világosságot. Hamar fel is mászott a macska a fára, s lekiabált: - Világosságot látok! Lemászott, a szamár ment legelőre, ő a legokosabb, azt mondta. Mentek, mendegéltek, s egyszer egy kicsike házacskához értek. Onnan szűrődött ki a világosság, beleskelődtek az ablakon. Mit láttak? Tizenkét tolvajt. Az asztalra kiöntöttek egy zsák pénzt, s azt számolták. Ahányan voltak, annyifele. Ettek-ittak, beszélgettek. Azt mondják az állatok: - Ijesszük meg őket! - Hogy ijesszük meg? - Úgy - okoskodott a szamár -, hogy a ló odaáll az ablakhoz, én a hátára állok, az én hátamra áll a kutya, a kakas, a macska, a rák, a tű, a tojás, s mindegyik, ahogy tud, úgy énekel. Úgy is lett. Egymás hátára álltak. A ló nyihahahá, a szamár iá, a kutya, hu-, hu-hu, a kakas kukurikú, a macska nyávogott, a tű szurkálta, a tojás ütögette, a rák csipegette őket. Akkora nagy zenebonát csaptak, hogy a tolvajok odabenn a házban elszörnyülködtek, mi lehet ez. Hova fussanak? De csak egy ajtó volt, azon nem mertek kibújni. Hamar a szobának a sarkában egy lyukat kapartak, azon kibújtak a tolvajok, és elfutottak. Aztán az állatok bementek, leültek, jól megvacsoráztak s lefeküdtek. A tojás bebújt a kályhába, a jó melegbe, a hamuba, a tű beleült a törölközőbe, a rák a vödörbe, a vízbe, a macska fölmászott a kályha tetejére, a kutya lefeküdt a küszöbre, a kakas felmászott a ház tetejére, a ló bement az istállóba, a szamár a pajtába, s mindenki aludt, hortyogott. Egyszer csak azt mondja a tolvajoknak a vezére: - Na, ki lesz az a bátor, aki visszamer menni, megnézni, hogy azok a csúf szörnyetegek ott vannak-e még? Egy tolvaj se mert. - Kap egy kitüntetést, aki visszamegy. Az egyik tolvaj vállalkozott is. - Nem bánom, adjatok egy puskát, hogy védekezni tudjak, én vagyok a legbátrabb, én visszamegyek. Lassacskán, lassan visszalopózkodott. Néz ide, néz oda, nem látott senkit se. - Nincs itt senki - morogta. Elővette a zsebéből a dohányát s a pipáját, hogy rágyújt, de nem volt gyufája. Benyúlt a kályhába, hogy tegyen egy parazsat a pipájába, de amikor megmozgatta a kályhában a hamut, a tojás - szembelőtte. - Jaj, jaj, jaj! Nem is tudtam, hogy itt puska van! Szembelőttek! Odafutott hamar a vödörhöz, hogy megmossa a szemét, de ott lapult a rák a vödörben, megcsípte az ujját. Ment a törölközőhöz, hogy megtörölközzön. Ott meg a tű összeszurkálta. - Jaj, jaj, jaj|. - jajgatott, de a macska se volt rest, leugrott a kályha tetejéről, szembekaparászott vele. - Jaj, jaj, jaj! - Kiugrott az ajtón, a kutya meg, hu-hu, a sarkát jól megharapta. De még ez semmi. A ház tetejéről a kakas a fejére ugrott, és elkezdte csipkedni; kukurikú, kukurikú! Úgy megijedt, futott a kapu felé. A szamár utána. Úgy hanyatt lökte, hogy a tolvaj elesett. A ló is észrevette, kiugrott az istállóból, s a patkós lábával úgy megbillentette, hogy kiesett a kapun. Futott vissza a többi tolvajhoz, hogy meg sem állott. Kérdik a tolvajok: - Na, mit láttál? - Jaj, ne is mondjátok, képzeljétek, tele van a ház hétfejű sárkánnyal, boszorkánnyal, szörnyeteggel! - Ne beszélj! - szörnyülködtek a tolvajok. - Igaz ez? - Igaz. Gondoltam, rágyújtok a pipámra, akkor szembelőttek puskával a kályhából. Megyek hamar a vödörhöz, az tele volt mind ollóval, az ujjaimat mind összevagdosta. Megyek a törölközőhöz, hogy megtörülközzem, hát az tele volt mind tűvel. De ez még semmi, egy boszorkány reám ugrott és azt mondta: pfu, pfu, de még ez mind semmi, kimentem az ajtón, akkor valami a sarkamba beleharapott, azt mondta, hogy: hu-, hu-hu, akkor a fejemre ugrott valami a ház tetejéről, megcsípett, azt mondta: kukurikú, kukurikú. A pajtából kiugrott valami, az úgy hanyatt lökött, hogy elestem. De ez még nem elég, az istállóból kiugrott egy hétfejű sárkány, s az úgy megbillentett, hogy kiestem a kapun. - Jaj, jaj - rémüldöztek a tolvajok -, vissza ne menjünk többet abba a házba! Nem is bánták az állatok. Ott maradtak szépen. A tojás volt a szakácsné, a tű megfoldozta a ruhájukat, a rák elvágta az ollójával a cérnát, a kutya őrizte a házat, a macska fogta az egeret, a kakas reggel kukorékolt, a szamár volt a vízhordó, a ló hordta a fát a konyhára, s így szépen a jóbarátok megéltek, s még ma is élnek, ha meg nem haltak. Itt a vége, fuss el véle!

Itt meg is nézhetitek: A tű, a kutya, a rák, a tojás és a kokasvándorútja

Barkácsötlet:
Hogy a húsvétra szánt pirostojások el ne gurulhassanak, készítsünk nekik tojástartót:

Húsvéti szalvétagyűrű és tojástartó



Ezzel a sablonnal egyszerre készíthetünk kedvünk szerint tojástartót, vagy szalvétagyűrűt is. Mi wc-papír gurigára ragasztottuk, de lehet rögtön kartonra nyomtatni, úgy is működik.
A pdf elérhető itt: Husvetigyuruk

Szükséges eszközök:
nyomtató
fehér papírlapok
színesceruzák, filctollak
olló
ragasztó
üres WC-papír guriga

Forrás: http://piroshungary.com/letoltheto-otletek/

Jó szórakozást!

2020. április 6., hétfő

Mesék, színházi elődások gyerekeknek

Schneider Jankó bábművész Antanténusz Karanténusz címmel olvas mesét. René Goscinny: A kis Nicolas című könyvével kezdi (Bognár Róbert fordításában), délutánonként 14 órától Youtube-csatornáján.

Uzsonnához mesél minden nap 16 órától Markó-Valentyik Anna bábművész Soundcloud-csatornáján.

Epres-Madarász Éva színművész esténként 20.30-tól Csukás István: Vakáció a halott utcában című regényét olvassa fel Facebook-oldalán.

Farkasházi Réka és a Tintanyúl Facebook-oldalán meséket hallgathatnak.

A Vaskakas Bábszínház vasárnaponként egy-egy előadását közvetíti felvételről Youtube-csatornáján.

A Mesebolt Bábszínház művészei minden nap mesékkel várják az érdeklődőket a színház Youtube-csatornáján.

Dániel András saját meséiből olvas Youtube-csatornáján.

A Kolibri Színház művészei MobilMeséket olvasnak a színház Youtube-csatornáján.

A Budapest Bábszínház szombat délelőttönként a gyerekeknek, este a felnőtteknek teszi közzé egy-egy korábbi produkcióját a színház Youtube-csatornáján.

Nyugimesék színészektől a Marie Claire Youtube-csatornáján.

A Ciróka Bábszínház heti háromszor jelentkezik be Facebook-csatornáján.

Minden napra egy mese címmel indult Facebook-oldal.

A kolozsvári Puck Bábszínház előadás-felvételeket tesz elérhetővé hétfőn, szerdán és vasárnap 9 órától román, 11 órától magyar nyelven.

A marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház Youtube-csatornáján folyamatosan tesz elérhetővé előadás-felvételeket.

A nagyváradi Lilliput Társulat Youtube-csatornáján folyamatosan tesz elérhetővé előadás-felvételeket.

A székesfehérvári Vörösmarty Színház Meseszínháza és a színház művészeinek bábfilmsorozata
 Forrás: papageno.hu

2020. április 5., vasárnap

2020. Április 06. - Hétfő - Locsolóvers


Hangolódjunk húsvétra 2.

Pontosan egy hetünk van hátra, és elérkezik Húsvét hétfő. Igaz, hogy idén a legények nem járhatják körbe a lányos házakat, hogy meglocsolják a szép virágszálakat, de anyát biztosan mindenki meglocsolja húsvét reggelén. Tehát ideje elkezdeni a locsolóversek megtanulását.

Íme egy a legényeknek:

Kelj fel párnáidról, szép ibolyavirág:
Nézz ki az ablakon, milyen szép a világ!
Megöntözlek szépen az ég harmatjával.
Teljék a tarisznya szép, piros tojással!

Válaszvers kislányok számára:

Köszönöm, hogy köszöntöttél,
Rózsavízzel megöntöztél.
Én is köszöntelek téged,
Tojás lesz a fizetséged.
Aki adta, ne feledd,
És a tojást el ne ejtsd!

Nézzétek csak milyen egy hagyományos locsolkodás!

Barkácsötlet:
Séta során gyűjtsetek néhány faágat, melyeket az alábbi papírtojásokkal díszíthettek fel:

Szükséges eszközök:
nyomtató (ha nincs, kézzel is könnyen megrajzolható)
fehér papírlapok
színesceruzák, filctollak
olló
ragasztó
zsineg

Forrás: http://krokotak.com/2020/03/paper-easter-eggs/

Jó szórakozást!

Virágvasárnap


A negyvennapos böjt egyik fontos napja a virágvasárnap, ami Jézus Jeruzsálembe vonulásának ünnepe. Az előttejáró és utána tóduló sokaság így kiáltozott: Hozsanna Dávid fiának! Áldott, ki az Úr nevében jön! Hozsanna a magasságban! (Mt 21, 8). Ezt pálma vasárnapnak is hívják, mert a Biblia szerint pálmát tartva ünnepelték Jézust az emberek, így fejezve ki iránta érzett tiszteletüket.  A magyar hagyományban a barka helyettesíti a pálmát.


Ekkor volt a templomban a barkaszentelés. A megszentelt barkaágat a hívek otthon gyógyításra és a rontás elleni védekezésre használták fel.

A kiszehajtás, a kiszejárás is virágnapi leányszokás, ami a tél kivitelét szimbolizálta. A kisze menyecskének öltöztetett szalmabáb,  ami a  telet, a hideget és a betegséget testesítette meg. Ezt a lányok énekszóval körbevitték a faluban, majd a határban elégették vagy a vízbe dobták.

Hallgassátok csak:

Ég a kisze, lánggal ég, 
bodor füstje felszáll 
Tavaszodik, kék az ég, 
meleg a napsugár 
Mire füstje eloszlik, 
a hideg köd szétfoszlik 
Egész kitavaszodik! 

Haj ki Kisze, kiszőce, 
gyüjj be sódar, gömböcke! 
Felenyei lányok, piros tulipánok, 
födémesi lányok, fekete cigányok! 
Csáki Mari ládája, üresen van bezárva, 
ha üresen nem volna, kiszére adott volna. 
Bubis Angi otthon ül, a kiszére pendőt sző, 
Vígan várjuk Szent Györgyöt, énekszóval pünkösdöt!


Ugyancsak ezen a napon volt szokás Zoborlaján a villőzés. Kiszehajtás után a lányok szalagokkal, tojásokkal feldíszített fűzfaágakkal (villő) énekelve körbejárták a házakat, ahol a gazdasszonyok letörek belőle egy kis gallyat. A gallyal megveregették a lányokat:  "Mind menjetek férjhez!" A lányoknak köszöntésért cserébe tojást adtak. Ezzel az ággal veregette meg, majd hajtotta ki később a gazdasszony a kislibákat is, hogy egészségesek maradjanak. Ez a szokás a tavasz behozatalát is jelképezte. (forrás: Balatoni Katalin: Ünnepek a néphagyományban)

forrás: https://www.hirek.sk/belfold/villozes-a-zoboraljan





Húsvétra hangolódunk 1.

Hangolódjunk a húsvétra!

Olvassatok ma mesét a legokosabb nyúlról, aki polgármester lett az erdőben! Jó szórakozást Nektek!

Zelk Zoltán: Mese a legokosabb nyúlról

Egyszer volt, hol nem volt,
túl a hegyen, túl a réten,
egy kis erdő közepében,
az erdőben egy tisztáson,
fűszálakból vetett ágyon,
ott, ahol sosem járt ember,
s egy farkas a polgármester,
ahol ezer róka túr,
ott lakott egy kicsi nyúl.

A kis nyúlnak háza nem volt,
szeme kettő, orra egy volt,
hosszú füle, kurta farka,
semmi furcsa nem volt rajta.
Egyszer volt, hol nem volt,
egyszerű kis nyuszi volt.
Szarvas és jóbarátja,
minden madár jó pajtása,
így éldegélt békességben,
a kis erdő közepében.

Így éldegélt, amíg egyszer
meg nem halt a polgármester,
a bölcs farkas, s eltemették,
megsiratták, mert szerették.

Az állatok összegyűltek,
egy tisztásra települtek,
éjjel-nappal tanakodtak,
polgármester választottak.
Róka mondta: Róka legyen!
Szarvas mondta: Szarvas legyen!
Őz kiáltott: Őzön a sor!

Teli faág, teli bokor,
madár ült minden ághegyen,
s kiáltozták: Madár legyen!
Addig-addig tanakodtak,
a végén majd hajba kaptak,
míg egy nyúl szólt: Most az egyszer
nyúl legyen a polgármester!

Erre elkezdtek kacagni.
Nem tud az mást, csak szaladni,
az árnyék is megkergeti,
úgy megijed, hideg leli,
ha ág zörren, rögtön szalad,
vagy meglapul a fű alatt.
Most legyen okos az ember,
ki lesz itt a polgármester?

Szól a bagoly az ághegyen:
Az a fontos, hogy okos legyen!
Akár bátor, akár gyáva,
ész legyen a kobakjában.
Mind így szóltak: Okos beszéd!
Próbáljuk ki, ki-ki eszét...
Igen ám, de hogy próbáljuk?

Máris szólt a bagoly rájuk:
Aki becsapja a rókát,
az kiállotta a próbát!
Rajta szarvas! Rajta, őzek!
Lássuk, ki lesz a legbölcsebb!
Ki tud győzni az észtornán?
Ki tud kifogni a rókán?
Előbb az őz került sorra.
Ide figyelj, ravasz róka!

Felhők közt lakik az égen,
sohasem járt erdőn, réten,
mégis ő növeszt fűszálat,
zöldbe borít bokrot, ágat...
Nevet csak ezen a róka.
Ez aztán a nehéz próba!
Joban tudom, mint te magad,
mi volna más, ha nem a nap!

Most a szarvas került sorra.
Én aztán megfoglak, róka!
Nincsen lába, mégis szalad,
de mégis egy helyben marad...
Megint csak így szólt a róka:
Ez aztán a nehéáz próba!
Jobban tudom, mint te magad,
mi volna más: folyó, patak!

Most a kis nyúl került sorra.
Erre felelj, ha tudsz, róka:
ha megfelelsz, most az egyszer
te leszel a polgármester!
Nincsen szárnya, mégis repül,
fákon, bokrokon hegedül,
ha nem repül, nincsen sehol,
de mégiscsak van valahol,
nincsen szárnya, nincsen lába,
mégis a világot járja...

Töri is fejét a róka,
ennek a fele se móka,
hiába, no, nincs felelet,
mondd meg, nyuszi, hogy mi lehet!
Szól a nyuszi: Figyelj, róka!
Hogy mi lehet? Mi más volna?
Ismeri a nyár s a tél,
mi lehetne más: a szél!

Kis nyúl főzte le a rókát,
ő állotta ki a próbát,
az erdőben akkor egyszer,
nyuszi lett a polgármester.
Egyszer volt, hol nem volt,
egyszerű kis nyuszi volt.
hosszú füle, kurta farka,
semmi furcsa nem volt rajta.

Barkácsötlet:

Készítsünk tenyérlenyomat nyuszikat.

Szükséges eszközök:
fehér vagy színes papírlapok
filctollak, ceruzák
olló

A papírlapra fektetett tenyeret rajzoljuk körbe, majd a formát vágjuk ki.
A középső ujjat hajtsuk hátra, a kis- és hüvelykujjat pedig előre a mancsocskáknak.
Rajzoljunk cuki pofit, fület és tappancsot a nyuszinak, és már készen is van! :)


 Jó szórakozást!

Hasznos oldalak, érdekes online programok

Mivel a jelenleg nem tudunk ovis foglalkozásokat tartani, ezért arra gondoltam, hogy megosztom veletek azokat az általam ismert és kedvelt gyerekeknek (szülőknek és pedagógusoknak) szóló oldalakat, amelyeket én is szívesen böngészek:

Így tedd rá - melyet az elmúlt években már mi is alkalmazunk az oviban. Most sok (néhány már általunk is ismert) játék, dal és mozgáselem került fel a youtube csatornájukra:

Kerekítő - nagyon sok, nagymamáinktól hallott mondókát és dalt hoztak vissza a mindennapjainkba. Kizárólag népi hagyományainkból merítkezik. A facebook-on lévő Kerekítő Közösség oldalukon találkozhatnak a gyerekek Kerekítő Manóval, illetve a "Mindennapi Mondókáink" rovatukban, ahogy  a neve is mutatja, minden nap újabb és újabb mondóka kerül napirendre. Érdemes bekukkantani hozzájuk!

Kuttyomfitty Társulat - ot nem kell bemutatni, hiszen visszatérő vendégek ők már nálunk. Minden szombat délután élőben nézhetitek a gyerekekkel közösen a Társulat facebook oldalán megadott időpontokban.

Mesetár - Pompás Napok -, ha olvasni szeretnétek a gyerekeknek.

Játéktár - Pompás napok -, ha játékötleteket kerestek, legyenek azok találós kérdések, vagy akár ügyességi vagy mozgásos játékok.

Csodák Palotája - facebook oldalán, minden hétköznap 11 órától Kémcső Jenővel és Spatula Sárával találkozhatnak a gyerekek. Közös kísérletezésre és barkácsolásra várnak benneteket.

Skillo (korábban Gyereketető) - Sárosdi Virág gyógypedagógus-logopédus ad ötleteket az otthoni játékos tanuláshoz, napirendek kialakításához. Az alábbi videókon például bemutatja, hogyan tanítsuk meg kisgyermekeinket asztalt teríteni, a ruháikat elpakolni, vagy akár az esti vacsora elokészületeiben segédkezni:

Színezők Vámos Robitól - letisztult, kedves rajzok. Az elmúlt napokban ingyenesen elérhetővé tett jó néhanyat az alkotásai közül. 

Vigyázzatok magatokra!