2017. május 4., csütörtök

14. foglalkozás



Köszöntő dalok
Süss fel nap...
Pista bácsi, János bácsi...
Jár a fali óra...
 Haj, ki kisze, haj!...

Süss ki napocska!
Itt anyád, itt apád,
Sót törünk, borsot törünk,
Tökkel harangozunk!

Ujjainkat megmozgatjuk,
Derekunkat hajlítgatjuk.
Jobbra-balra, előre-hátra.
Tenyerünket összecsapjuk
És a földre ledobbantunk: Dob!
Dobogunk-dobogunk, egy kettőre,
gyerekek-gyerkeke csak előre!
Hurráááá!

Nyújtsd ki kezed, csukd ökölbe,
Forgasd csuklód körbe-körbe!
Tapsolj egyet, csapj a térdre,
Engedd kezed le a mélybe!

Télen nagyon hideg van...
Tekeredik a kígyó... 
Kőketánc, kőketánc...
Aki nem lép egyszerre...
Dombon törik a diót, a diót...

Szántsunk, vessünk, boronáljunk,
ösztökéljünk,
Dobjuk ki az ekénket, együk meg az ebédet!

Katona bácsi hopp, hopp, hopp...
 
Csipi, csipi kánya,
Menj el Mihályfára,
Ott a csibe lába,
Tedd a tarisznyába,
Jó lesz vacsorára.

Gyerekek, gyerekek szeretik a perecet,
Sósat, sósat, jó ropogósat.
Aki vesz, annak lesz,
Aki nem vesz, éhes lesz.

Ádámnak volt két fia...

Szántsunk földet, vessünk búzát, arassuk le,
csépeljük meg, őröljük meg, dagasszuk meg,
süssünk cipót, lepényt, lángost! Hámm!

Mag, mag, búzamag,
benne aluszik a nap.
Mag, mag búzamag,
Nőjjél, nőjjél hamarabb.

Szár, szár, búzaszár,
tehén alá szalmaszál.
Szem, szem, búzaszem
holnap lesz új kenyerem.

Játék:
Méhecskés - fogócska:
Egyik kéz mutatóujja előre, a másik tenyérrel kifelé nézve a hátunk mögé. Bele kell szúrni a tenyér közepébe.

Mese: 
 A három pillangó

2017. március 9., csütörtök

13. foglalkozás


                                 Haj, ki kisze, haj!
Köszöntő dalok:

*Süss fel nap...
*Pista bácsi, János bácsi...
*Jár a fali óra...
*Giling, galang...

*Süss ki napocska...

Új dal:
*Haj, ki kisze, haj!
Haj, ki kisze, haj! Süss be hozzánk fényes Nap!
Haj, ki kisze, haj! Süss be hozzánk fényes Nap!
Kivisszük a betegséget, behozzuk az egészséget!
Haj, ki kisze, haj! Süss be hozzánk fényes Nap! 

Jöjjön a tavasz, vesszen a tél!
Jöjjön a tavasz, vesszen a tél!


Ismétlés: 
*Télen nagyon hideg van... 
*Tekeredik a kígyó,

*Kőketánc, kőketánc, (Új dal)

Kikerekítem,
Bekerekítem,
Kőketánc.

*Aki nem lép egyszerre...

Nem megyünk mi messzire,
Csak a világ végére,
Ott se leszünk sokáig,
Csak tizenkét óráig.


*Hej, Gyula, Gyula, Gyula...

*Katona bácsi hopp, hopp, hopp, (Új mondóka)
Adjon nekem cibakot!
Mert ha nem ad cibakot,
betöröm az ablakot! 
 

*Hóc-hóc katona,
Ketten ülünk egy lóra,
Hárman meg a csikóra!


*Trapp, trapp, trapp...  

Új vers:
Sarkady Sándor: Fel!
Itt az óra, itt az óra!
Aki vitéz, fel a lóra!
Rajta vagyok, rajta máris,
vitéz volt a nagyapám is!
 

*Gyí, te paci
gyí te ló!
Gyí, te Ráró,
Hóhahóó!

*Gyí, paci paripa,
nem messze van Kanizsa!
Odaérónk délre,
Libapecsenyére!  




TAVASZCSALOGATÓ: 


Zelk Zoltán : Gólymadár, gólyahír - (Új vers)

Tudjátok-e, mi a hír?
Kinyílott a gólyahír!
Gólyahír virít a réten,
gólya repül fenn, a légben.

Most jött a tengeren túlról,
Afrikából, messzi útról,
nincs a vállán tarisznyája,
ezért nincs is vacsorája. 


No de azért majd csak akad,
hogyha talál egy mocsarat,
szegény békák bánatára
lesz bőséges vacsorája.


 Tudjátok-e, mi a hír?
Kinyílott a gólyahír!
A rét mellett, egy kis tóba'
békacombot tart a gólya. 


Sarkady Sándor: Gólyahír (Gryllus)  - (Új dal)
— Mi szél hozott, kis futár?
— Nem szél hozott, napsugár.
— Kedves gazdád ki lehet?

— Fűnevelő kikelet.
— S mi a jó hír aranyom?
— Sárgulhat a kalapom!
— Jó a hír, jó a hír,
Isten hozott, gólyahír!


*Gólyát látok, (Új dal)
Fél lábon állok,
Aki nem áll fél lábon,
Szamár lesz a nyáron! 

Játék:
Hosszú lábú gólya bácsi,
mit akar kend vacsorázni?
Békahúst, brekeke,
ugye bizony jó lenne.
Tessék hát belőle,
mind elugrott előle.


Játék:   - (Új)
Eb házán gólyafészek,
Minden ember látja,
Csak egy nem látja,
Az is kukucskálja.


Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét...

 Wass Albert: Mese a tavaszébresztő kis cinegéről

 A lányokkal pártát, a fiúkkal pedig huszárcsákót készítettünk:




12. foglalkozás



"Maskarások, bolondok,
rázzátok a kolompot,
takarodjon el a tél,
örvendezzen aki él!"


Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             
*Pista bácsi, János bácsi...
 
Süss ki napocska, (Új dal)
itt anyád, itt apád,
sót törünk borsot törünk, 
tökkel harangozunk, 
bimm-bamm, bimm-bamm.
 
Ismétlés, gyakorlás:
*Télen nagyon hideg van...
*Tekeredik a kígyó...
*Aki nem lép egyszerre...
*Dióbél bácsi...

*Boglya tetején áll egy gólya...
*Hatan vannak a mi ludaink,..
*Ádámnak volt két fia...
 
Erre kakas, erre tyúk.
(Új dal)
Erre van a gyalogút.
Erre ki, arra be,
Erre kanyarodjunk be.

Szita, szita szolgáló, (Új dal)
Van-e liszted eladó?
Van, van, de nem jó,
Beleesett a pondró!

Gyúrd, dagaszd a kenyeret, (Új mondóka)
tekenőbe kelesztesd, nagy kendőbe tekergesd,
szakajtóba szendergesd! 
El ne felejtsd a megkelést, 
mint vénlány a férjhezmenést!

Játék:

Sülnek a kenyerek, sülnek a kenyerek...
égnek kenyerek, égnek a kenyerek...
Sülnek a kenyerek, Elégnek a kenyerek!


Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

A vajaspánkó (orosz népmese)


Ezeket a maszkokat készítettük el közösen: