2017. január 18., szerda

8. foglalkozás - Adventi műsor


Közösen:
“Tél, tél, fehér tél,
Végre újra megjöttél!
Bokrok hegyén jégcsapok,
Szél köszönt rám: Jó napot!”

Tánc:
Hóembernek ses keze, se lába....

Közös vers
Mentovics Éva: Hó - barát
(részlet)
Decemberi hóesésben

ácsorog az udvaron.
Mellette a hó - asztalon
hó - gombóc egy nagy halom.

Fejében egy rozzant kalap, 
a mosolya fülig ér…
Huncut szeme vígan csillog, 
csintalanságot ígér.

Hó - gombócot főztünk neki, 
tetejére hó – darát…
Hívhat hozzá vendéget is: 
jöhet néhány jó barát.

Tánc:
Hóapó
Dombon állni most a jó...

Vers (mutogatva):
Hull a hó, hull a hó,
Puha fehér takaró.
Hull a hó, hull a hó,
lesz belöle hógolyó.
Így forgatom, úgy forgatom,
a kezemmel összenyomom.
Jó keményre meg is gyúrom,
a hóembert megcélozom. 
Hull a hó, hull a hó,
nem vagyok én mindig jó,
repül is a hógolyó!

Weöres Sándor: Száncsengő
Éj-mélyből fölzengő
Csing-ling-ling-száncsengő.
Száncsengő -csing-ling-ling
Tél öblén halkan ring.

Földobban két nagy ló,
Kop-kop-kop- nyolc patkó.
Nyolc patkó -kop-kop-kop
Csönd-zsákból hangot lop.

Szétmálló hangerdő
Csing-ling-ling-száncsengő.
Száncsengő -csing-ling-ling
Tél öblén halkan ring.
Móra László:
Karácsonyi csengő
Csingilingi, cseng a csengő,
Száll a szánkó, mint a felhő,
Csaknem elszakad a gyeplő,
Csingilingi, cseng a csengő.

Égi szánkót hajt az angyal.
És mire az estihajnal
Megjön a szép fenyőgallyal,
Cseng a csengő, jő az angyal.

Itt a Jézus angyalkája,
Égben termett csodafája,
S mindent, mindent aggat rája
A kis Jézus angyalkája.

Arany diót, arany csengőt,
Ezüst lepkét, ringót rengőt,
Amilyen még földön nem nőtt,
S csilingelő arany csengőt.

Kérünk Jézus angyalkája,
Ahol sok a koldus, árva,
Hol jóságod legtöbb várja,
Ott pihenj meg legtovábbra.

Hozz örömet, békességet,
A szíveknek melegséget,
Karácsonyi szép meséket,
S az Istennek dicsőséget. 

Osváth Erzsébet:
Mennyi apró télapó!
Hull a hó, hull a hó
mennyi apró télapó!
Igaziak, elevenek,
izgő-mozgó hóemberek.
Nagykabátjuk csupa hó,
honnan e sok télapó?
Kik ezek, kik ezek az
apróka télapóka emberek?
Óvodások mennek sorban,
záporozó habos hóban. 

Bogos Katalin:
Karácsonykor
Karácsonykor, juj de jó,
Eljön hozzánk Nagyapó.
Pipára gyújt és mesél,
Régi időkről regél.

Karácsonykor, ó de jó,
Megjön kedves Nagyanyó.
Sálat, sapkát kötöget,
Édes mézest sütöget.

Karácsonykor, barátom,
Itt az egész családom.
Most nincs jó és rossz gyerek,
Csak egy van - a szeretet.


Zárótánc: (közös)
Karácsonyi angyalok (Gryllus)



7. foglalkozás

Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             
*Pista bácsi, János bácsi...
*Giling, galang...

Mondókák/dalok:
Hallod-e, te kis kovács,
Mit kopog a kalapács?
II: Azt kopogja: kippre kopp,
Csengős csikót patkolok. :II

Hüvelykujjam korán kelt...
Hüvelykujjam korán kelt, (hüvelykujj kinyújtása)
az ablakon kopogtatott, (kopogás imitálása)
négy szomszédja kiugrott, (többi négy ujj kinyújtása)
s köszöntötték: Jó napot! (integetés) 

Csoóri Sándor: Dióbél bácsi  
Kipi-kopi kopogok, tenyeredbe potyogok.
Ki lakik a dióhéjban?
Nem lakhat ott bárki,
Csak Dióbél bácsi.
Ha rácsapsz a dióhéjra
Kinyílik a csontkapuja
És cammogva előmászik
Vén Dióbél bácsi-
Csak a szádat
Tátsd ki! Hammm

Kerekecske, gombocska,
Volt egy kicsi dombocska.
(a tenyér csiklandozása)
Dombon állt egy házikó,
(a kezekkel háztető formázása)
Házikóban ládikó,
(a kezek ökölbe szorítása)
Ládikóban kerek tálca
(az ököl nyitása)
A tálcán meg  öt pogácsa.
(az ujjak megfeszítése)
 Arra járt az egérke,
mind megette ebédre!
Hammmm!
(a hammnál "megharapdáljuk")

Lóg a lába, lóga,
nincsen semmi dolga.
Mert, ha dolga volna,
a lába nem lógna.

Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

A Mikulás kesztyűje



Barkácsoltunk:
Színes papírcsíkokból karácsonyi girlandot készítettünk
Hóemberes fejdíszt színeztünk

Befejeztük a karácsonyi ajándékot

6. foglalkozás

Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             
*Pista bácsi, János bácsi...
*Giling, galang...


Mondókák/dalok:
Ez a malac piacra megy,
Ez itthon marad,
Ez kap finom pecsenyét,
Ez semmit se kap,
S ez a kicsi visít nagyot:
„Uí-uí! Éhes vagyok!”

Falusi hangverseny
Háp, háp, háp, jönnek a kacsák,
Hű de éhes, hű de szomjas ez a társaság.
Bú, bú, bú, boci szomorú,
Dehogy fekszik tyúkjai közt a kukurikú.
Röf, röf, orra sárba döf,
Sonka lábán Kucu néni fürödni döcög.
Bú, röf, háp, sípok, trombiták,
Hangos szóval így köszönt e díszes társaság.








Hej, Gyula, Gyula, Gyula, Gyula,
Szól a duda, duda, duda, duda!
Pest, Buda, Buda, Buda,
Pattogatott kukorica!

Hallod-e, te kis kovács...

Hüvelykujjam korán kelt...
Hüvelykujjam korán kelt, (hüvelykujj kinyújtása)
az ablakon kopogtatott, (kopogás imitálása)
négy szomszédja kiugrott, (többi négy ujj kinyújtása)
s köszöntötték: Jó napot! (integetés) 

Kerekecske, gombocska,
Volt egy kicsi dombocska.
(a tenyér csiklandozása)
Dombon állt egy házikó,
(a kezekkel háztető formázása)
Házikóban ládikó,
(a kezek ökölbe szorítása)
Ládikóban kerek tálca
(az ököl nyitása)
A tálcán meg  öt pogácsa.
(az ujjak megfeszítése)
 Arra járt az egérke,
mind megette ebédre!
Hammmm!
(a hammnál "megharapdáljuk")

Csiteri-csütöri csütörtök   —   vers
Csiteri, csütöri
csütörtök,
dinnyét lopott az
ördög.
Bugyogójába eldugta,
nem fért be a pokolba.
Öreg pásztor elfogta,
móresre tanította.

Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

Benedek Elek:
Mese a három kismalackáról

Barkácsoltunk:
Adventi koszorút készítettünk
A karácsonyi ajéndékot is elkezdtük

2016. november 16., szerda

5. foglalkozás

Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             

Új dalok:
Pista bácsi, János bácsi,
Keljen fel, keljen fel!
Harangoznak délre, 
hívnak az ebédre,
Bim-bam-bom, 
Bim-bam-bom.

Giling, galang,
Szól a harang.
Harangoznak estére,
kisfiúknak/kislányoknak kedvére.

Adventi műsor próbája
(Szülőknek is elküldve gyakorlásra)

Tekeredő:
Száz liba egy sorban, 
mennek a nagy tóra,
elöl megy a gúnár, 
jaj, de begyesen jár.
Száz liba egy sorba, 
mennek a nagy tóra.

Tapsoltató vers:
Csiteri-csütöri csütörtök  
Csiteri, csütöri csütörtök,
dinnyét/tököt lopott az ördög.
Bugyogójába rakta,
nem fért be a pokolba.
Öreg pásztor elfogta,
móresre tanította.

Játék:
Gyertek haza ludaim
- Gyertek haza ludaim.
- Nem megyünk.
- Miért?
- Félünk.
- Mitől?
- Farkastól.
- Hol a farkas?
- Bokorban.
- Mit csinál?
- Mosdik.
- Mibe mosdik?
- Arany tálkában.
- Mibe törülközik? 
- Kiscica farkába
- Gyertek haza ludaim!

Erre a ludak a gazdasszonyhoz szaladnak, a farkas pedig megpróbál elkapni közülük valakit. Akit megfog, az lesz a farkas.

Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

A róka és a libák
A Grimm testvérek meséjét átdolgozta: Rónay György

Barkácsolás:
Libaképet készítettünk színezéssel, ragasztással





2016. október 4., kedd

3. foglalkozás

Amíg mindenki meg nem érkezett, addig faleveleket satíroztunk a gyerekekkel:

Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             

Mondókák/dalok:
Hallod-e, te kis kovács,
Mit kopog a kalapács?
II: Azt kopogja: kippre kopp,
Csengős csikót patkolok. :II

Hüvelykujjam korán kelt...
Hüvelykujjam korán kelt, (hüvelykujj kinyújtása)
az ablakon kopogtatott, (kopogás imitálása)
négy szomszédja kiugrott, (többi négy ujj kinyújtása)
s köszöntötték: Jó napot! (integetés) 

Csoóri Sándor: Dióbél bácsi (Új dal - Zeneovi)
Kipi-kopi kopogok, tenyeredbe potyogok.
Ki lakik a dióhéjban?
Nem lakhat ott bárki,
Csak Dióbél bácsi.
Ha rácsapsz a dióhéjra
Kinyílik a csontkapuja
És cammogva előmászik
Vén Dióbél bácsi-
Csak a szádat
Tátsd ki! Hammm

Kerekecske, gombocska,
Volt egy kicsi dombocska.
(a tenyér csiklandozása)
Dombon állt egy házikó,
(a kezekkel háztető formázása)
Házikóban ládikó,
(a kezek ökölbe szorítása)
Ládikóban kerek tálca
(az ököl nyitása)
A tálcán meg  öt pogácsa.
(az ujjak megfeszítése)
 Arra járt az egérke,
mind megette ebédre!
Hammmm!
(a hammnál "megharapdáljuk")

Lóg a lába...
Lóg a lába, lóga,
nincsen semmi dolga.
Mert, ha dolga volna,
a lába nem lógna.

Falusi hangverseny (ÚJ)
Háp, háp, háp, jönnek a kacsák,
Hű de éhes, hű de szomjas ez a társaság.
Bú, bú, bú, boci szomorú,
Dehogy fekszik tyúkjai közt a kukurikú.
Röf, röf, orra sárba döf,
Sonka lábán Kucu néni fürödni döcög.
Bú, röf, háp, sípok, trombiták,
Hangos szóval így köszönt e díszes társaság.



Boci-boci tarka (ÚJ)
Boci-boci tarka,
Se füle, se farka,
Oda megyünk lakni,
Ahol tejet kapni.

Dönci bácsi, me-e-e, (ÚJ)
Van-e neki tehene?
Van bizony, fekete,
Mégis fehér a teje.

Mesék:
Móricz Zsigmond: Iciri piciri 

Móricz Zsigmond: A török és a tehenek

Barkácsoltunk:
Bocifejet papírtányérból
***Elkezdtük a gyakorlást az adventi műsorra is. Ehhez kapcsolódóan számos karácsonyi, téli dal és mondóka került elő. Későbbiekben a Szülők is megkapják a műsortervezetet, hogy a gyerekek otthon is készülhessenek.***

2. foglalkozás - kirándulás

A kölni állatkertben kirándultunk a gyerekekkel...