2015. október 29., csütörtök

4. foglalkozás

Amíg a többiek érkezésére vártunk reggel, a gyermekeknek lehetőségük volt őszi fát pettyezni ujjfestéssel.

Ismerkedő játék labdával:
Egymásnak gurítjuk a labdát. Aki kapja a labdát, megmondja a saját nevét, majd azután annak a nevét, akinek dobja.

Köszöntő dalaink:
* Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
* Jár a falióra, tik-tak jár...
* Süss fel nap...

Körjáték:
*Koszorú, koszorú
Koszorú, koszurú, miért vagy olyan szomorú?
Azért vagyok szomorú, mert a nevem koszorú.
Egyik gyermek a guggoló háta mögé áll, és kopogtat a hátán:
"Kipp-kopp, kopogok,
találd ki, hogy ki vagyok!"
Ha felismeri társa hangját, helyet cserélnek.

Ébresztgető/csúfolódó:
Tej, túró, tejfel,
Lusta kislány(legény), kelj fel!


Mese előtt őszi gyümölcsökkel (alma, körte, szilva, szőlő) ismerkedtünk. Közösen megmostuk, majd mese alatt elfogyasztottuk.

Találóskérdések:
Sok szeme van,  mégse lát,
átbújik a présen át.
Lehet lila, kék, zöld, piros,
gömbökből áll és illatos.
Fürtben terem és édes,
ki bekapja, szép lesz!
(szőlő)

Sok-sok gyöngyszem együtt lakik,
levelekkel takarózik.
Lehet lila, kék vagy sárga,
ha megérett, hordó várja.
Mi az? (szőlő)

Gyümölcs vagyok, édes vagyok,
ha megértem, piros vagyok.
Télen elrejt jól a kamra,
Mi is volnék, ha nem…? (alma)

Kék a bőre, zöld a szára, megeheted uzsonnára.
Óvatosan harapj bele, mert egy kemény mag van benne!
(szilva)

Zöldes héja illatos, fent karcsú, lent pocakos. 
Magas fáról leveheted, a hasadat megtömheted! (körte)

Mese:
Móricz Zsigmond: Iciri piciri
Zelk Zoltán: Őszi mese

Kézműveskedtünk:
* Színes tökmagokkal őszi fát készítettünk


















Tánc:
Elkezdtük az ismerkedést a "tulipánokkal". 


Játék:
* Szobor-játék (zenére szaladgálás, majd mikor elhallgat, különböző pózokba merevedünk)
*Sok-sok szaladgálás


2015. október 19., hétfő

3. foglalkozás

Az őszi szünet miatt kicsit megkésve ugyan, de következzen az előző foglalkozás anyaga:


Köszöntő dalaink:
* Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
* Jár a falióra, tik-tak jár...
* Lánc, lánc, eszterlánc...
* Zsipp-zsupp kender zsupp...
* Csip-csip, csóka...

Ébresztgető/csúfolódó:
Tej, túró, tejfel,
Lusta kislány(legény), kelj fel!


Mondókák, dalok az őszben:
*Csepp, csepp, csepereg
- villan, csattan, megered;
Zápor függöny zuhatag
- fut a felhő, süt a nap.
Jött, ment - jót esett:
fűnek, fának jól esett.

*Gomba, gomba, gomba, (öklök ütögetése)
nincsen semmi gondja, (kezek forgatása)
ha az eső esik rája, (ujjak mozgatása)
nagyra nő a karimája. (karkörzés a fej felett)
Az esőt csak neveti, (szájra mutogatás)
van kalapja, teheti. (fej ütögetése)

* Mag, mag, búzamag, (guggolunk, magot
benne aluszik a Nap.    tartunk a markunkban)
Mag, mag, búzamag,    
(növekedve felállunk,
nőjél, nőjél hamarabb!   
kezeink mint a Nap.)

*Megy a hajó a  Dunán (hullámzó mozdulat)
Rajta ül a kapitány  (szalutálás)
Nézi a nagy vizeket (kémlelés)
Forgatja a kereket (kar mellmagasságban forgatás)
Lassan forog a kerék,
mert a vize nem elég   (lassan forog)
Gyorsan forog a kerék,
mert a vize már elég . (gyorsan)

*Amikor kinn süt a nap,
(a két kéz ujjai nyitva, kinyújtott karral)
A csiga a házában marad,
(a hüvelykujjat a tenyérbe hajtva, ökölbe zárják ujjaikat)
De amikor eső hullik,
(kezek a fej fölött, széttárt ujjak mozgatása)
Csigabiga előbújik.
(a két mutatóujjal a csiga „szarvának” mozgatása)
Neki az a jó idő, mikor esik az eső!
(felemelt kézzel, az ujjakkal az eső utánzása, közben kar leengedése)


Mese:
*A répamese 
(közösen előadtuk azoknak a gyerekeknek, akik az előző alkalommal nem voltak oviban)

*Sünbalázs (bábozással, majd közösen is eljátszva)


Kézműveskedtünk:
* Magokkal és sóliszt gyurmával őszi díszt készítettünk

Játék:
* Adj király katonát...
* Szobor-játék (zenére szaladgálás, majd mikor elhallgat, különböző pózokba merevedünk)
*  Felidéztük a táncházban tanultakat



2015. szeptember 23., szerda

2. foglalkozás


Első órában az őszről beszélgettünk (képek segítségével) a gyerekekkel, miközben két új mutogatós mondókát is megtanultunk:

Gomba, gomba, gomba, 
nincsen semmi gondja,
ha az eső esik rája, 
nagyra nő a karimája. 
Az esőt csak neveti, 
van kalapja, teheti. 

Amikor kinn süt a nap,
A csiga a házában marad, 
De amikor eső hullik, 
Csigabiga előbújik. 
Neki az a jó idő, mikor esik az eső! 

Ismételtük: 
Fújja a szél a fákat,
Letöri az ágat, 
reccs!

Elénekeltük a köszöntő dalainkat:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
* Süss fel nap...


Második órában Táncházban táncoltunk, ahol a következő dalokat, körjátékokat játszottuk/tanultuk:

*Tekeredik a kígyó...
*Bújj, bújj zöld ág...

*Hogy a csibe, hogy?
Maj' meg mondom, hogy.
Hogy?
Hogy!
Száz forint a csibe ára,
Leteszem az asztalára.

A gyerekek megismerkedhettek a zenekar hangszereivel (hegedű, brácsa és nagybőgő) és néhány tánclépéssel (pl. tipegő-topogó) is.


Harmadik órában pedig következett a mese. Még a mese előtt megnéztük, hogyan is néz ki egy kapa, egy ásó és egy gereblye, átbeszéltük melyiket mire és hogyan használhatjuk, illetve miből készülhetnek. 

Mese: Nagyapó és a répa

A gyerekek szereplésével elő is adtuk a történetet.

Az óvoda végén pedig a mese színezőjében dolgoztunk a szülők érkezéséig.

2015. szeptember 5., szombat

1. foglalkozás

Köszöntő dalaink ismétlése:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
* Süss fel nap...

Ismerkedő játék labdával:
Egymásnak gurítjuk a labdát. Aki kapja a labdát, megmondja a saját nevét, majd azután annak a nevét, akinek dobja.

Körtáncok/körjátékok:

Lánc, lánc eszterlánc,
Eszterlánci cérna,
Cérna volna selyem volna,
Mégis kifordulna.

Pénz volna karika, karika,
Forduljon ki Marika,
Marikának lánca.

Zsipp-zsupp,
kender zsupp.
Ha megázik,
kidobjuk.
Zsupp. 

Csip-csip csóka,
vak varjúcska.
Komámasszony kéreti a szekerét,
nem adhatom oda, tyúkok ülnek rajta.
Hess, hess, hess!

Ismétlés:
Hüvelykujjam almafa...
Ez elment vadászni...

Párválasztó:
Az én párom elveszett.
Keresésére megyek.
Térdig érő nagy sárban
Nem, nem, nem,
Nem talált a párjára.
Az én párom elveszett.
Keresésére megyek.
Térdig érő nagy sárban
Rá, rá, rá,
Rátalált a párjára.


Mai mondókáink/dalaink:

Fújja szél a fákat,
Letöri az ágat, 
reccs!
  
Csepp, csepp, csepereg
villan, csattan, megered;
Zápor függöny zuhatag
fut a felhő, süt a nap.
Jött, ment - jót esett,
fűnek, fának jól esett.

Mag, mag, búzamag, (guggolunk, magot
benne aluszik a Nap.    tartunk a markunkban)
Mag, mag, búzamag,   
(növekedve felállunk,
nőjél, nőjél hamarabb!  
kezeink mint a Nap.)


Mese: A kóró és a kismadár

Kézműveskedünk:
Papírból madarat hajtogattunk








2015. július 22., szerda

2015. július 21., kedd

Babzsákok

Lassan elkészülnek a babzsákok is...
Segítségükkel könnyebben megtanuljuk majd az új táncokat, körjátékokat!

2015. április 26., vasárnap

13. foglalkozás

A mai foglalkozás az ismétlés jegyében telt. Hosszú idő kimaradt az utolsó találkozásunk óta, így átvettünk több korábbi dalt és táncot. Elkezdtük a felkészülést az "Évzáró ünnepségre".

Dalok, mondókák és táncok, amiket ismételtünk:

Pál, Kata, Péter
Jár a fali óra
Süss fel nap

Hüvelyk ujjam almafa
Ez elment vadászni
Csipp, csepp

Poros úton kocsi zörög
Sétálunk, sétálunk
Tekerdik a kígyó
Katalinka szállj el

Egyedem, begyedem
Szervusz kedves barátom

Erdő szélén házikó

A mai mesénk:
A kiskakas gyémánt félkrajcárja


Kézmüveskedés:
Anyák napjára készítettünk ajándékot
Kiskakast színeztünk