2020. május 6., szerda

Május 10.- Madarak és fák napja


Madarak és fák napja

Mivel személyesen még mindig nem találkozhatunk, ezért ismét ide teszek fel nektek néhány, otthon is megvalósítható ötletet. Ez alkalommal a "Madarak és fák napja" témában.

A Madarak és Fák Napja egy több mint száz éves hagyomány Magyarországon, melyet minden év május 10-én ünneplünk. A hagyomány célja, hogy felhívja az emberek, különösen az ifjúság figyelmét az őket körülvevő élővilágra és a természetvédelem fontosságára.

Hosszú múltra tekint vissza a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által minden évben megrendezett "Év madara" program, melyben ezúttal Magyarország legismertebb baglya, az erdei fülesbagoly lett a győztes. Nézzétek csak:




1. Madaras szólások, közmondások
Nagyon sok szólásunk és közmondásunk van madarakkal. Nézzétek csak, hozztam közülük néhányat. Kitaláljátok, hogy melyik madár illik a kipontozott részre? Nagyobbakkal meg is beszélhetitek, hogy melyiknek mi a jelentése, mikor használjuk.

1. Azt csiripelték a … .
2. Várja, hogy a sült ... a szájába repüljön.
3. Sokat akar a ..., de nem bírja a farka.
4. Ritka, mint a fehér ... .
5. … lehet vele fogatni.
6. ... mondja ...nek, hogy nagyfejű.
7. Nyeli, mint … a nokedlit.

Megoldások: verebek, galamb, szarka, holló, madarat, bagoly-veréb, kacsa

2. Versek madarakról:
Zelk Zoltán: Gólya, gólya
Gólya, gólya,
hosszúláb,
hol kezdődik a világ?
– A tó szélén ring a nád,
ott kezdődik a világ…
Gólya, gólya,
hosszúláb,
hol ér véget a világ?
– Ha az a tó enni ád,
egy tóból áll a világ.

Móra Ferenc: Fecskehívogató
Villásfarkú fecskemadár,
jaj de régen várunk!
Kis ibolya, szép hóvirág,
kinyílott már nálunk!
Fátyolszárnyú kis méhecskék
zúgva-döngve szállnak.
Cifra lepkék, kék legyecskék
ide-oda járnak.
Rózsa, rózsa, piros rózsa
nyitogatja kelyhét;
itt a tavasz, lessük,
várjuka csicsergő fecskét.


3.  Madarakról, fákról szóló kedves gyermekdalokat, mondókákat itt hallgathattok:

Körtéfa

Tavaszi szél vizet áraszt

Verébnóta


Erdő, erdő, erdő

Csip-csip csóka
4. Színező:
Az alábbi képen lévő fán minden madárból kettő van. Keresd meg a párokat és színezd ki őket egyformára:


5. Mese:
1. Lázár Ervin: A nagyravágyó feketerigó

2. Jill Tomlinson:  A bagoly, aki félt a sötétben

6. Barkácsoljunk közösen:
Az alábbi fülesbagoly otthon fellelhető anyagokból is könnyen elkészíthető. Nem kell hozzá más, mint néhány üres WC-papír guriga, színes papír (esetleg festék, ha nincsenek színes lapjaink), olló és ragasztó.


Szülőknek ajánló:


Emlékeztek még Dr. Bubóra? Gyermekkorunk (felnőtteknek szóló) mesesorozatának, a Kérem a következőt! főszereplőjére? Ő is egy fülesbagoly, azaz Uhu volt. Nosztalgiázni vágyóknak álljon itt egy link:

2020. április 22., szerda

Föld Napja - 2020. április 22.


Föld Napja



Immáron világszerte 50. éve, Magyarországon pedig idén 30. éve figyelmeztet minket a Föld napja az élővilág változatosságának fontosságára és annak megőrzésére.

Biztzosan ti is megfigyeltétek már, hogy a kisgyermekek eredendően szoros kapcsolatban állnak a természettel. Szívesen játszanak a szabadban, hatalmas érdeklődéssel és nyitottsággal fedezik fel a környezetüket és a benne élő élőlényeket. Ők még nem félnek a bogaraktól, sem az apróbb békáktól, gyíkoktól és szívesen nézegetik, simogatják, etetgetik őket. Nekik még szép a gyomnövény is, melyet mi felnőttek már inkább kigyomlálunk. 

Játszunk, alkossunk közösen. Fedezzük fel együtt, mennyi csodát rejt ez a bolygó, mennyi csodát rejt a környezetünk.

A következő séta alkalmával vigyük magunkkal az alábbi feladatlapot kinyomtatva. Készítsünk oda egy ceruzát is. Séta közben figyeljük meg alaposan a természetet és pipáljuk ki azokat a képeket, amelyeket az utunk során megtaláltunk, felismertünk! 
Az összegyűjtött (lehullott) ágakból, levelekből és kövekből termésképeket is csinálhattok:

Otthoni nyomozómunka! Keressétek meg a képen az egyforma rajzokat:
(https://www.papertraildesign.com/wp-content/uploads/2019/06/I-Spy-nature.jpeg)

És végezetül egy vers, melynek első versszakát mi kisovisként tanultunk meg:

Benedek Elek: Ne bántsd a fát!

Ne bántsd a fát, hisz ő is érez,
Szép gyöngén nyúlj a leveléhez.
Ágát ne törd, lombját ne tépjed,
Hadd annak, ami, épnek, szépnek.
Szeresd a fát!

Édes gyümölcsét várva-várod,
S te mégis letörnéd a virágot?
Szegény virág gyorsan elszárad,
S te bánkódnál majd, késő bánat.
Ne bántsd a fát!

Fa lombja közt viharban, vészben
Lám meg se ring madárka fészke,
Fáradt ha vagy, leülsz alája,
S elszenderít madár danája.
Szeresd a fát!

Anya ő is, minden levélke
Egy-egy gyermek, gonddal nevelve.
És gyermek minden ágacskája,
Szeretettel tekints fel rája.
Ne bántsd a fát!

Mindaz, kik fákat ültetének,
Sírjukra szálljon hálaének,
Ásóval is költők valának,
Szép lombos fákról álmodának.
Szeresd a fát!

2020. április 11., szombat

Húsvét ünnepe

Kellemes húsvéti ünnepeket kívánunk Nektek!


Feltámadt a Jézus, mondják az írások,
Vízöntő hétfűre buzognak források.
Eljöttem hezzátok ifiú létemre,
Hogy harmatot öntsek egy szép növendékre,
Mert ha meg nem öntöm ezen esztendőben,
Nem virágzik szépet nekünk jövendőben.
Virágozzék szépet, ékes virágokat,
Nyerjen az egekben fényes koronákat. 

(Háromszéki beköszöntő)

2020. április 10., péntek

2020. április 10. - Nagypéntek



Tisztítási - tisztulási rituálék

A nagypéntekhez kapcsolódó tisztítási-tisztulási rituálék tájegységenként változtak a patakban történő fürdéstől kezdve egészen a porta rituális felsepréséig, amely mindig a házzal ellentétes irányban történt.
Hajdan ehhez a rituális fürdéshez a tóhoz vagy folyóhoz kellett elsétálni, de ti otthon is megtehetitek! Készítsetek a gyerekeknek gyógynövényekből fürdőt! Finom illatú és kellemes hatású fürdő készíthető kamillavirággal, zsályával, fenyő ágacskájával, citromfűvel, levendulával.

Fürdés után játszátok el a gyerekekkel a “Fehér lilomszál” játékot is. (Így tedd rá OTTHON videó segítségével.)


Göcsejben a gazda, vagy gazdaasszony kora hajnalban meztelenül, pálcával a kezében körülfutotta a házat, miközben ezt mondta: „Patkányok, csótányok, egerek, poloskák oda menjetek, ahol füstös kéményt láttok!”. Azért zavarták a füstös kémény felé az ártó dolgokat, mert hajdanában nagypénteken, Krisztus halálának emlékére kioltották a tüzet, akinél mégis égve maradt, az megérdemelte, hogy rászabaduljon a rontás.

Mai mesénk egy gyerekkori kedvencem a Vidám mesék című könyvből:

Vlagyimir Szutyejev:
 A kisréce és kispipi

Kikelt a tojásból Kisréce.
-Megszülettem! - kiáltotta vidáman.
-Én is! - csipogta rá Kispipi.
-Sétálni megyek - mondta Kisréce.
-Én is! - vágta rá Kispipi.
-Kapirgálok egy kicsit! - szólt Kisréce.
-Én is! - közölte Kispipi.
-Gilisztát találtam! - ujjongott Kisréce.
-Én is! - pityegte Kispipi.
-Fogtam egy lepkét! - büszkélkedett Kisréce.
-Én is! - vágta rá Kispipi.
-Fürödni fogok! - mondta Kisréce.
-Én is! - lelkendezett Kispipi.
-Már úszom is! - kiáltotta Kisréce.
-Én is - kiáltotta Kispipi.
-Segítség!
Kisréce kihúzta Kispipit a vízből.
-Megint fürödni megyek egy kicsit - mondta Kisréce.
-De én nem! - sóhajtott Kispipi.

Itt meg is nézhetitek, hallgathatjátok:

Barkácsötlet:
Készítsétek el közösen Kispipit!

2020. április 7., kedd

2020. Április 07. - Kedd


Húsvétra hangolódunk 3.

Mai mesénk:

A tojás (népmese)

Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon, még az Óperenciás-tengeren is túl, volt egyszer egy kosárban egy tojás. Unatkozott, addig mozgatta a kosarat, amíg kigurult belőle. Ment az úton, ment. Találkozott egy tűvel. - Szervusz, tű pajtás, hová mész? - Hát te, tojás? - Hát én ültem a kosárban, addig ültem, hogy megzápultam, a gazdasszony nem tett a tyúk alá, hogy csirke legyen belőlem. - Én meg - panaszolta a tű -, ott voltam beszúrva egy törölközőbe, megrozsdásodtam, hát én is elbujdosok. - No, akkor menjünk együtt! Mentek ketten, beszélgettek, hát, ahogy mennek, mendegélnek, találkoztak egy rákkal. - Szervusz, rák! Hová mész? - Elbujdosok. Kiszáradt a patakból a víz, s én gondoltam, legjobb lesz, ha elbujdosok. - Menjünk együtt! Mentek együtt, mentek, már hárman voltak. Hát, ahogy így ballagtak, találkoztak egy macskával. - Szervusz, macska! Hová mész? - Megyek, elbujdosok. Öreg vagyok már, nem tudok egeret fogni. A gazdasszonyom elkergetett. - Menjünk együtt! Mentek, mendegéltek, négyen voltak, találkoztak egy kakassal. - Kukurikú! Hová mentek, jóbarátok? - Megyünk elbujdosni. Hát te, kakas koma? - Jaj, engem le akart vágni a gazdasszonyom, észrevettem s elbujdosok. - Gyere velünk! Ment a kakas is. Öten voltak, mentek mendegéltek, egyszer csak találkoztak a Bodri kutyával. - Hu-hu, hová mentek, jóbarátok? - Megyünk elbujdosni. Hát te, Bodri kutya? - En is elbujdosok. Öreg vagyok, nem tudom a csontot megrágni, a házat őrizni, a gazdám elcsapott. - Gyere velünk! Ment is. Hatan voltak, mentek, mendegéltek, találkoztak egy szamárral. -Iá-iá, hová mentek, jóbarátok? - Megyünk elbujdosni. Hát te, csacsi? - Jaj, jaj, megöregedtem, nem tudom húzni a kordét, és a gazdám elkergetett. - Gyere velünk! Mentek együtt, mendegéltek, heten voltak, találkoztak egy lóval. - Nyihaha! Hová mentek, jóbarátok? - Megyünk elbujdosni. Hát te, ló, hová mész? - Én is elbujdosok, olyan öreg vagyok, hogy a gazdámnak már semmi haszna belőlem. - Gyere velünk! Mentek, mendegéltek, s estére beértek egy erdőbe. Féltek az állatok, hogy jön a farkas, és hol hálnak meg éjjel. Azt mondja a macska: - Én a legjobban tudok fára mászni, felmászom egy fára, s megnézem, nem látok-e valahol világosságot. Hamar fel is mászott a macska a fára, s lekiabált: - Világosságot látok! Lemászott, a szamár ment legelőre, ő a legokosabb, azt mondta. Mentek, mendegéltek, s egyszer egy kicsike házacskához értek. Onnan szűrődött ki a világosság, beleskelődtek az ablakon. Mit láttak? Tizenkét tolvajt. Az asztalra kiöntöttek egy zsák pénzt, s azt számolták. Ahányan voltak, annyifele. Ettek-ittak, beszélgettek. Azt mondják az állatok: - Ijesszük meg őket! - Hogy ijesszük meg? - Úgy - okoskodott a szamár -, hogy a ló odaáll az ablakhoz, én a hátára állok, az én hátamra áll a kutya, a kakas, a macska, a rák, a tű, a tojás, s mindegyik, ahogy tud, úgy énekel. Úgy is lett. Egymás hátára álltak. A ló nyihahahá, a szamár iá, a kutya, hu-, hu-hu, a kakas kukurikú, a macska nyávogott, a tű szurkálta, a tojás ütögette, a rák csipegette őket. Akkora nagy zenebonát csaptak, hogy a tolvajok odabenn a házban elszörnyülködtek, mi lehet ez. Hova fussanak? De csak egy ajtó volt, azon nem mertek kibújni. Hamar a szobának a sarkában egy lyukat kapartak, azon kibújtak a tolvajok, és elfutottak. Aztán az állatok bementek, leültek, jól megvacsoráztak s lefeküdtek. A tojás bebújt a kályhába, a jó melegbe, a hamuba, a tű beleült a törölközőbe, a rák a vödörbe, a vízbe, a macska fölmászott a kályha tetejére, a kutya lefeküdt a küszöbre, a kakas felmászott a ház tetejére, a ló bement az istállóba, a szamár a pajtába, s mindenki aludt, hortyogott. Egyszer csak azt mondja a tolvajoknak a vezére: - Na, ki lesz az a bátor, aki visszamer menni, megnézni, hogy azok a csúf szörnyetegek ott vannak-e még? Egy tolvaj se mert. - Kap egy kitüntetést, aki visszamegy. Az egyik tolvaj vállalkozott is. - Nem bánom, adjatok egy puskát, hogy védekezni tudjak, én vagyok a legbátrabb, én visszamegyek. Lassacskán, lassan visszalopózkodott. Néz ide, néz oda, nem látott senkit se. - Nincs itt senki - morogta. Elővette a zsebéből a dohányát s a pipáját, hogy rágyújt, de nem volt gyufája. Benyúlt a kályhába, hogy tegyen egy parazsat a pipájába, de amikor megmozgatta a kályhában a hamut, a tojás - szembelőtte. - Jaj, jaj, jaj! Nem is tudtam, hogy itt puska van! Szembelőttek! Odafutott hamar a vödörhöz, hogy megmossa a szemét, de ott lapult a rák a vödörben, megcsípte az ujját. Ment a törölközőhöz, hogy megtörölközzön. Ott meg a tű összeszurkálta. - Jaj, jaj, jaj|. - jajgatott, de a macska se volt rest, leugrott a kályha tetejéről, szembekaparászott vele. - Jaj, jaj, jaj! - Kiugrott az ajtón, a kutya meg, hu-hu, a sarkát jól megharapta. De még ez semmi. A ház tetejéről a kakas a fejére ugrott, és elkezdte csipkedni; kukurikú, kukurikú! Úgy megijedt, futott a kapu felé. A szamár utána. Úgy hanyatt lökte, hogy a tolvaj elesett. A ló is észrevette, kiugrott az istállóból, s a patkós lábával úgy megbillentette, hogy kiesett a kapun. Futott vissza a többi tolvajhoz, hogy meg sem állott. Kérdik a tolvajok: - Na, mit láttál? - Jaj, ne is mondjátok, képzeljétek, tele van a ház hétfejű sárkánnyal, boszorkánnyal, szörnyeteggel! - Ne beszélj! - szörnyülködtek a tolvajok. - Igaz ez? - Igaz. Gondoltam, rágyújtok a pipámra, akkor szembelőttek puskával a kályhából. Megyek hamar a vödörhöz, az tele volt mind ollóval, az ujjaimat mind összevagdosta. Megyek a törölközőhöz, hogy megtörülközzem, hát az tele volt mind tűvel. De ez még semmi, egy boszorkány reám ugrott és azt mondta: pfu, pfu, de még ez mind semmi, kimentem az ajtón, akkor valami a sarkamba beleharapott, azt mondta, hogy: hu-, hu-hu, akkor a fejemre ugrott valami a ház tetejéről, megcsípett, azt mondta: kukurikú, kukurikú. A pajtából kiugrott valami, az úgy hanyatt lökött, hogy elestem. De ez még nem elég, az istállóból kiugrott egy hétfejű sárkány, s az úgy megbillentett, hogy kiestem a kapun. - Jaj, jaj - rémüldöztek a tolvajok -, vissza ne menjünk többet abba a házba! Nem is bánták az állatok. Ott maradtak szépen. A tojás volt a szakácsné, a tű megfoldozta a ruhájukat, a rák elvágta az ollójával a cérnát, a kutya őrizte a házat, a macska fogta az egeret, a kakas reggel kukorékolt, a szamár volt a vízhordó, a ló hordta a fát a konyhára, s így szépen a jóbarátok megéltek, s még ma is élnek, ha meg nem haltak. Itt a vége, fuss el véle!

Itt meg is nézhetitek: A tű, a kutya, a rák, a tojás és a kokasvándorútja

Barkácsötlet:
Hogy a húsvétra szánt pirostojások el ne gurulhassanak, készítsünk nekik tojástartót:

Húsvéti szalvétagyűrű és tojástartó



Ezzel a sablonnal egyszerre készíthetünk kedvünk szerint tojástartót, vagy szalvétagyűrűt is. Mi wc-papír gurigára ragasztottuk, de lehet rögtön kartonra nyomtatni, úgy is működik.
A pdf elérhető itt: Husvetigyuruk

Szükséges eszközök:
nyomtató
fehér papírlapok
színesceruzák, filctollak
olló
ragasztó
üres WC-papír guriga

Forrás: http://piroshungary.com/letoltheto-otletek/

Jó szórakozást!