2017. december 6., szerda

7. foglalkozás



Ma a barkácsolással kezdtünk. Mindenki elkészíthette a saját kis Mikulását (forrás:Híd-tan) puttonyostól, hogy aztán majd valamikor a foglalkozás alatt, hátha megérkezik hozzánk is a Nagyszakállú és tesz bele valami kis finomságot.
 
(Kép: K.Erika)

Egy jó nagy futkározással melegítettünk be. Majd különböző lépésekkel (óriás lépés, tyúklépés, hátrafelé haladás, kisveréb ugrálás...) haladtunk körbe - körbe.

Pörögtünk és forogtunk, amíg el nem szédültünk:
* Szédi baba kútbaba,
   Bele ne ess a kútba!
   Szédi baba kútbaba,  
   Bele ne ess a kútba!

(Kép: K.Erika)
Majd egyensúlyozni próbáltunk:

 * Lázár vedd föl lábodat,
   Emeld föl a karodat,
   Sej ugorj a Dunába,
   Sej ugorj a Tiszába.
   Meg is mosakodjál,
   Meg is simakodjál,
   Törölközzél meg az arany kendőbe.

Majd az Advenit műsor nagy főpróbája következett.

Ma József atya jött el hozzánk ismét, és mesélt a gyerekeknek Szent Miklósról és az Adventről.



Ezután a mese volt soron, amelyben a Mikulás elveszett kesztyűjét vittük vissza a bátor Tapsifülessel a Nagyszakállúnak, hogy az idén is elvihesse a sok-sok finomságot a jó gyerekeknek.
 
(Kép: K.Erika)

Mindeközben a gyerkek hallani vélték a Mikulás csengőjét, csizmájának kopogását, így a hang után mentünk, amely a másik terem felöl szürődött felénk. ÉS igen! Nálunk is járt! Minden gyermek kis papírputtonyát feltöltötte a Mikulás. :)


6. foglalkozás

Felmásztunk egy hatalmas fára...
Nagyot nyújtózkodtunk, 
majd sorban elengedve egyes testrészeinket, 
összeestünk. :) 
 

Ujjainkat megmozgatjuk, 
Derekunkat hajlítgatjuk:
Jobbra-balra, előre-hátra,
Tenyerünket összecsapjuk,
És a földre ledobbantunk: dob!
Dobogunk-dobogunk, egy-kettőre,
Gyerkek-gyerkek csak előre!
Hurrá!
 

Bokáinkat megtekergettük:
* Tekeredik a kígyó...

Dobogtunk és tapsoltunk:
* Aki nem lép egyszerre...
* Hej Gyula, Gyula...

Egyensúlyoztunk:
 * Lázár vedd föl lábodat,
   Emeld föl a karodat,
   Sej ugorj a Dunába,
   Sej ugorj a Tiszába.
   Meg is mosakodjál,
   Meg is simakodjál,
   Törölközzél meg az arany kendőbe.


Körjátékot játszottunk:
* Rétibe és Kapiba, 
   Nagy fűbe jár a liba,
  Mondd meg édes gúnárom,
  Lesz e zsiba a nyáron?
  Lesz, lesz, ha a fene meg nem esz!
 
Majd elkezdtük a gyakorlást az Adventi műsorra.
 
Mesénk a mai foglalkozáson, A három kismalac és a farkas volt.
 

Ehhez a gyerekek farkast és malacot készíthettek papírtányérból, ragasztással.



 
 

2017. november 13., hétfő

Jótékonysági koncert

Krisztus király vasárnapján a St. Aposteln bazilikában a szentmisébe bekapcsolódva és azt követően az Aulában a Rajna-menti és Ruhr-vidéki magyar közösség zenészei adnak koncertet.  
Ebben az évben a Zentai Caritas tevékenységét szeretnénk támogatni.

Időpont: 2017.11.26.  18:30h
Helyszín: Köln, St. Aposteln bazilika Aulája

Családi adventi koszorúkötés

Családi adventi koszorúkötés
Időpont: 2017.12.01.  16:00h-18:30h
Helyszín: Köln; Nemzetközi Lelkipásztori Központ (IKS)

Adventi közös koszorúkötésre várjuk a családokat!
Az alapanyagok beszerzése miatt a részvétel előzetes bejelentkezést igényel.  
Jelentkezni november 15-ig lehet az alábbi oldalon: http://ungarnzentrum.de/

5. foglalkozás

 
Novemberben Márton napján, 
Liba gágog, ég a kályhán. 
Aki libát nem eszik, 
Egész évben éhezik.



Mai dalok:

* Erdő, erdő gilice... 
* Én elmentem a vásárba...

*A gúnárom elveszett,
keresésére megyek,
Nincsen annak más jegye:
szárnya, tolla fekete.


Az én tyúkom megbódult
A fazékba belebújt.
Ó, én édes tyúkocskám,
Te leszel a vacsorám.


A kis tücsök ciripel,
Hátán semmit nem cipel,
Jobbra dűl meg balra dűl,
Talán bizony hegedül.
 

Körjáték: 
Rétibe és Kapiba, 
Nagy fűbe jár a liba,
Mondd meg édes gúnárom,
Lesz e zsiba a nyáron?
Lesz, lesz, ha a fene meg nem esz!



Játék: 
Ki libámat elviszi nem szívelem,
De ha vissza hozza, megölelem.
Itt a liba tolvaj, itt a liba tolvaj.
Vagy:
Nincsen liba tolvaj, nincsen liba tolvaj.


Adventi műsor megbeszélése,próbája



Mese:

K. László Szilvia: Lali a lila liba



Verseghy Erzsébet: A libanátha

Lúdanyonak könnye pereg,
kislibája nagyon beteg.
Megfázott a csupasz lába,
mezitláb ment óvodába.


Jó mamája borogatja,
forró teával itatja,
meg is gyógyul harmadnapra,
holnapután vasárnapra.


Hétfõn reggel korán költik,
tó vizében megfûrösztik,
csizmát húznak lúdtalpára,
úgy kûldik az óvodába.


Barkácsoltunk is:


Még egy jeles esemény is történt ma az oviban, hiszen Emil hétfőn ünnepelte az 5. születésnapját, és ez alkalomból süteménnyel vendégelte meg a kis ovis társait. Akik köszönetképpen énekkel köszöntötték őt.

2017. november 2., csütörtök

Így tedd rá! - továbbképzés

Az őszi szünetben, József atya és a Lelkészség támogatásával ismét részt vehettem egy magyarországi akkreditált pedagógus képzésen. Ezúttal az Így tedd rá! - Komplex fejlesztőpedagógia mesterképzésén bővíthettem az ismereteimet. Már alig várom, hogy az itt megszerzett tudásomat is beépíthessem az óvodai foglalkozásainkba.


"A mozgás az egyik legfontosabb eszköz, melynek segítségével az idegrendszerre lehet hatni. A mozgásfejlődése és a központ idegrendszer érése szorosan összefügg, melyek biztosítják az értelmi fejlődést. A fejlődés során megvan minden mozgásnak a szerepe, melyek az idegrendszerben különböző érési folyamatokat aktivizál, melyek elmaradnak, ha a mozgás is kimarad. A percepció fejlődésében is lényeges szerepe van a motoros készségek fejlődési szintének. A fogalmi gondolkodásnak előfeltétele a percepció, és ebből következik, hogy a tanulási zavarok kompenzálásához, megelőzés éhez a motoros és percepciós készségeket kell fejleszteni. A különböző tematikai egységek egymásra épülve jelennek meg a programban (idegrendszeri sajátosságok, tanulási és viselkedési problémák, fejlesztési lehetőségek néi játékkal, táncos fejlesztési lehetőségek ). A készsége és képességek folyamatos feltárása után kerül sor ezek elemzésére, a fejlesztési lehetőségekre és ezek mindennapi alkalmazására a népi játékokon keresztül."
(forrás: http://igyteddra.hu/komplex-fejleszto-pedagogia/) 



4. foglalkozás

Néhány a mai dalaink és mondókáink közül:

* Erdő, erdő gilice...

* Lázár vedd föl lábodat,
   Emeld föl a karodat,
   Sej ugorj a Dunába,
   Sej ugorj a Tiszába.
   Meg is mosakodjál,
   Meg is simakodjál,
   Törölközzél meg az arany kendőbe.

* Én elmentem a vásárba...
* Dombon törik a diót... 
* Dió, dió, só, só...
* Így törik a diót...

* Gomba, gomba, gomba,
   Nincsen semmi gondja,
   Ha az eső esik rája,
   Nagyra nő a karimája,
   Az esőt csak neveti,
   Van kalapja teheti.

* Csepp, csepp csepereg,
   Villan, csattan, megered.
   Záporfüggöny, zuhatag.
   Fut a felhő, süt a nap.
   Jött, ment, jót esett,
   Fűnek, fának jól esett. 

A mai alkalommal a gyerekek különböző ritmushangszerekkel ismerkedhettek és szólaltathattak meg.



Mai mesénk:
 Vlagyimir Szutyejev:  A gomba alatt


Majd a meséhez kapcsolódóan a gyerekek vágtak és ragasztottak, festettek és színeztek, hogy végül ezek a gyönyörűséges gombák megszülethessenek: