2017. szeptember 25., hétfő

2. foglalkozás

Amíg arra vártunk, hogy mindenki megérkezzen, őszi faleveleket színezhettek a gyerekek:

 A faleveles színező a piroshungary oldaláról letölthető. 

Majd a nagyteremben folytattuk:

Ismerkedő dalunk:
Erdő, erdő gilice, 
hallod-e te picike,                
mondd meg édes nevedet,

hogyan hívnak tégedet?

Köszöntő dalaink:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt!
Már odakünn a nap felklet,
Szól a kakasunk, az a nagy tarajú,
Gyere ki a rétre, kukuriku!

*Jár a fali óra, tik-tak jár,
Benne a manócska kalapál.
Ha megáll az óra és nem jár,
Alszik a manócska,
És nem kalapál.

Átmozgató:

Ujjainkat megmozgatjuk, 
Derekunkat hajlítgatjuk:
Jobbra-balra, előre-hátra,
Tenyerünket összecsapjuk,
És a földre ledobbantunk: dob!
Dobogunk-dobogunk, egy-kettőre,
Gyerkek-gyerkek csak előre!
Hurrá!


Hej Gyula, Gyula, Gyula
Szól a duda, duda, duda,
Pest, Buda, Buda, Buda,
Pattogatott kukorica. 

Majd kezdetét vette a mozgásos játék, melyben megismerkedhettek a gyerekek az eszközeinkkel. A gumival, a korongokkal, és az ugróiskolával, illetve előkerültek ismét a tulipánok és a babzsákok is.





Miután jól elfáradtunk, egészségügyi szünetet tartottunk,ettünk-ittunk, majd mindenki elkészíthette a saját tűzokádó sárkányát:

Zárásként pedig Páll Fatime "Én és a sárkányaim" című könyvének a bemutatóján vehettünk részt:




2017. szeptember 11., hétfő

1. foglalkozás


Az első foglalkozásunkat a dalos-táncos órával kezdtük. Átismételtük, illetve az új gyerekek megismerkedhettek a négy színen alapuló, feladatkövetéses utasításokkal: 

sárga - kézfogással körbeállunk,
zöld - szabadon haladunk (illetve sötétzöld - gyors tempóban haladunk), 
piros - leguggolunk, 
kék - párba állunk.

Ezután egy rövid verset hallgathattak meg a gyerekek Nyúl Tamásról:  

Szalai Borbála: Nyúl Tamás, az óvodás
Erdőszéli bokor alján
megnyílt az új óvoda.
Tomi fiát Nyúlanyó is
beíratta hát oda.

Megszeppenve nézett körül
az aprócska nyúlgyerek:
- Mama, félek! Vigyél haza!
Itt senkit sem ismerek!...-

- Ejnye, fiam! - szólt az anyja. -
Hogy lehetsz ily gyáva nyúl?!
Itt van minden szomszédgyerek,
nézd, Tapsi is itt tanul...-

Így kezdte el az óvodát
kurta farkú Nyúl Tamás...
Verset tanult, énekeket,
mint a többi óvodás...

Eljött a tél, s szól az anyja:
- Halljuk, mit tudsz, kisfiam! -
Csengő hangon kezdi Tomi:
- Trilli-trilla-trillilam... -

- De hiszen ez madár nóta?!
Hol tanultad, jó gyerek? -
- Óvodánkban sárgarigó
tanítja az éneket!...-

No, lett erre nagy derültség!
Visszhangzott a kacagás!
Fel is húzta ám az orrát,
megsértődött Nyúl Tamás!...


Amióta kinevették,
meg se mukkan sohasem...
Nem tudja őt szóra bírni
még a saját anyja sem...

Majd következett a bemutatkozó dalunk, melyhez két kis segítségünk is volt (plüssmaci és egy kis egyszarvú). A dalt tapssal kísértük (sima taps, combon, illetve a kettő kombinációjával):

Erdő, erdő gilice,
hallod-e te picike,                
mondd meg édes nevedet,
hogyan hívnak tégedet?

A következőket ismételtük illetve tanultuk ezen a foglalkozáson:

(bokáink tekergetésével)
Tekeredik a kígyó,
Rétes akar lenni.
Tekeredik a rétes,
kígyó akar lenni.

(Helyben járás, tapsolással)
Aki nem lép egyszerre,
Nem kap rétest estére,
Mert a rétes igen jó,
Katonának az való.

Nem megyünk már messzire,
Csak a világ végére,
Ott se leszünk sokáig,
Csak tizenkét óráig.

Hej Gyula, Gyula, Gyula
Szól a duda, duda, duda,
Pest, Buda, Buda, Buda,
Pattogatott kukorica. 

Lázár vedd fő lábadat!
Emeld fel a karodat!
Sej, ugorj a Dunába!
Sej, ugorj a Tiszába!
 Meg is mosakodjál!
Meg is simakodjál!
Törölközzél meg az arany kendőbe!

Ádámnak volt két fia, se nem ettek,
se nem ittak,
Mindig úgy tettek mint én.
A fejükkel duc-duc-duc, 
a kezükkel taps-taps-taps,
a lábukkal dob-dob-dob,
Az ujjukkal szúr-szúr-szúr.

Katona bácsi hopp, hopp, hopp,
adjon nékem cibakot,
mert ha nem ad cibakot,
kitöröm az ablakot.

Majd az óra végén megismerkedhettünk a piros tulipánnal és a babzsákkal, mint táncmotívumokkal. 

Mese:




Csukás István: Sün Balázs
 
Én elmentem a vásárba:



Barkácsoltunk:
Gyurmából és tobozból süniket készítettünk