(ritmust tapsolva):
Télen nagyon hideg van,
nyáron nagyon meleg van
soha nincs jó idő,
mindig esik az eső.
Zöld pántlikás a szoknyám,
szombat este veszem rám.
Csak azért veszem rám,
hogy a babám nézzen rám.
Hüvelykujjam
almafa,
mutatóujjam megrázta,
középső ujjam felszedte,
gyűrűsujjam hazavitte,
icipici hazavitte,
megfájdult a hasa tőle.
Hüvelykujjam korán kelt...
Hüvelykujjam korán kelt, (hüvelykujj kinyújtása)
az ablakon kopogtatott, (kopogás imitálása)
négy szomszédja kiugrott, (többi négy ujj kinyújtása)
s köszöntötték: Jó napot! (integetés)
(Bokák átmozgatása)
Tekeredik a kígyó...
(Helyben járás, tapsolással)
Aki nem lép egyszerre...
Csoóri Sándor: Dióbél bácsi
(Csípőre tett kézzel váltott lábbal magunk előtt toppantunk)
Dombon törik a diót, a diót,
rajta vissza, mogyorót, mogyorót,
tessék kérem megbecsülni
és egy kicsit lecsücsülni,
csücs!
(Új dal mutogatva)
Lázár vedd fő lábadat!- egyik lábat fel kell emelni
Emeld fel a karodat!- mindkét kar magasba
kell emelni
Sej, ugorj a Dunába!- fél lábon ugrani
kell egyet
Sej, ugorj a Tiszába!- fél lábon ugrani
kell még egyet
Meg is mosakodjál!- arcunkat simogatjuk
két kézzel
Meg is simakodjál! - fejünket simítjuk meg két kezünkkel
Törölközzél meg az arany kendőbe!- megtöröljük
arcunkat …
(Körjáték)
Boglya tetején áll egy gólya,
Korom fekete szárnya, tolla.
Apró a sása, hosszú a lába.
Kis kacsa fürdik fekete tóba.
(Párválasztó)
Hatan vannak a mi ludaink,
Három szürke, három fekete,
Gúnár, gúnár, liba gúnár,
Gúnár az eleje,
Szabad a mezeje,
Kinek nincsen párja,
Az lesz a gúnárja.
Páros tánc:
Ádámnak volt két fia, se nem ettek,
se nem ittak,
Mindig úgy tettek mint én.
A fejükkel duc-duc-duc,
a kezükkel taps-taps-taps,
a lábukkal dob-dob-dob,
Az ujjukkal szúr-szúr-szúr.
Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét...
A két medvebocs és a róka
Bújj,
bújj medve
Bújj, bújj, medve,
Gyere ki a gyepre!
Ha kijöttél szép csendesen,
Hogy a vadász meg ne lessen,
Bújj, bújj, medve,
Gyere ki a gyepre!
A gyerekek
körbejárnak, belül a medve, kívül a vadász. A „Ha kijöttél” kezdetű sorra
megállnak, kaput nyitnak. A medvének ki kell jönnie a körből, de ugyanott nem
mehet vissza. A vadász csak a körön kívül kergeti a medvét. Ha a dal végéig a
vadász elfogja a medvét, ő lesz az új medve, különben új vadászt választanak.
Játék:
Menjünk medvét vadászni
Szembe állnunk a gyerekekkel, majd elkezdjük a menetelést. Amit az óvónéni mond, a gyerekek megismétlik, tartva a menetelés ritmusát.
– Menjünk medvét vadászni!
– Ninini!
– Mit látok?
– Itt egy híd, menjünk át!
(futást
imitálva átdübörögnek a képzeletbeli hídon)
– Átértünk.
– Menjünk tovább!
– Menjünk medvét vadászni!
– Ninini!
– Mit látok?
– Itt egy mocsár, menjünk át!
(itt lehet
cuppogni, a lábunk beleragadhat a mocsárba, kérhetjük a gyerekeket, húzzanak
ki…)
– Átértünk!
– Menjünk tovább!
– Menjünk medvét vadászni!
– Ninini!
– Mit látok?
– Itt egy hegy, hát másszunk fel!
(mászást
imitálunk, egyre nagyobbakat kapaszkodva)
– Felértünk, hát nézzünk szét!
–Szétnéztünk, hát menjünk tovább!
– Menjünk medvét vadászni!
– Ninini!
– Mit látok?
– Itt egy barlang, hát menjünk be!
-
Csak csendben csak halkan, hogy senki meg ne hallja!
Mintha sötét
lenne, tapogatózva, csukott szemmel bóklászunk, elkezdünk tapogatni, mintha egy
fejet tapogatnánk:
- Itt egy nedves orr, itt két nagy szem,
itt két szőrös fül, éles fogak, hatalmas mancsok…
- HISZEN EZ EGY MEDVE! Akkor fussunk!!!
(ezt jó hangosan és rémülten) – futunk ki a barlangból)
Ninini!
– Mit látok?
– Egy hegy, hát másszunk fel!
– Felértünk, NE nézzünk szét!
–Menjünk tovább!
– Ninini!
– Mit látok?
– Egy mocsár, menjünk át!
– Átértünk!
– Menjünk tovább!
– Ninini!
– Mit látok?
– Egy híd, menjünk át!
– Átértünk.
– Ninini, mit látok?
- Hát mit látok?
- Hát mit látok? Mit látok?
A házunkat!