2017. február 6., hétfő

11. foglalkozás

Mackó-piknik
  
"A legismertebb néphagyomány így szól: e napon (február 02.) a medve előjön a barlangjából, de ha  meglátja az árnyékát a napsütés miatt, akkor  visszacammog még  aludni, mert  hosszú lesz még a tél.  Ellenben, borús  időben nincs árnyék, a medve sem ijed meg önnön árnyékától és künn marad. Merthogy már nyakunkon a tavasz. Na, a néphagyomány szerint ilyen időjós a medve."


Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             
*Pista bácsi, János bácsi...

Ismétlés, gyakorlás:

(ritmust tapsolva):
Télen nagyon hideg van,
nyáron nagyon meleg van
soha nincs jó idő,
mindig esik az eső.

Zöld pántlikás a szoknyám,
szombat este veszem rám.
Csak azért veszem rám,
hogy a babám nézzen rám. 

Hüvelykujjam almafa,
mutatóujjam megrázta,
középső ujjam felszedte,
gyűrűsujjam hazavitte,
icipici hazavitte,
megfájdult a hasa tőle.

Hüvelykujjam korán kelt...
Hüvelykujjam korán kelt, (hüvelykujj kinyújtása)
az ablakon kopogtatott, (kopogás imitálása)
négy szomszédja kiugrott, (többi négy ujj kinyújtása)
s köszöntötték: Jó napot! (integetés) 

(Bokák átmozgatása)
Tekeredik a kígyó...

(Helyben járás, tapsolással)
Aki nem lép egyszerre...

Csoóri Sándor: Dióbél bácsi  

(Csípőre tett kézzel váltott lábbal magunk előtt toppantunk)
Dombon törik a diót, a diót,
rajta vissza, mogyorót, mogyorót,
tessék kérem megbecsülni
és egy kicsit lecsücsülni,
csücs!

(Új dal mutogatva)
Lázár vedd fő lábadat!- egyik lábat fel kell emelni
Emeld fel a karodat!- mindkét kar magasba kell emelni
Sej, ugorj a Dunába!- fél lábon ugrani kell egyet
Sej, ugorj a Tiszába!- fél lábon ugrani kell még egyet
Meg is mosakodjál!- arcunkat simogatjuk két kézzel
Meg is simakodjál! - fejünket simítjuk meg két kezünkkel
Törölközzél meg az arany kendőbe!- megtöröljük arcunkat …

(Körjáték)
Boglya tetején áll egy gólya,
Korom fekete szárnya, tolla.
Apró a sása, hosszú a lába.
Kis kacsa fürdik fekete tóba.

(Párválasztó)
Hatan vannak a mi ludaink,
Három szürke, három fekete,
Gúnár, gúnár, liba gúnár,
Gúnár az eleje,
Szabad a mezeje,
Kinek nincsen párja,
Az lesz a gúnárja.

Páros tánc:
Ádámnak volt két fia, se nem ettek,
se nem ittak,
Mindig úgy tettek mint én.
A fejükkel duc-duc-duc, 
a kezükkel taps-taps-taps,
a lábukkal dob-dob-dob,
Az ujjukkal szúr-szúr-szúr.

Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

A két medvebocs és a róka

Játék:
Bújj, bújj medve
Bújj, bújj, medve,
Gyere ki a gyepre!
Ha kijöttél szép csendesen,
Hogy a vadász meg ne lessen,
Bújj, bújj, medve,
Gyere ki a gyepre! 

A gyerekek körbejárnak, belül a medve, kívül a vadász. A „Ha kijöttél” kezdetű sorra megállnak, kaput nyitnak. A medvének ki kell jönnie a körből, de ugyanott nem mehet vissza. A vadász csak a körön kívül kergeti a medvét. Ha a dal végéig a vadász elfogja a medvét, ő lesz az új medve, különben új vadászt választanak.

Játék:
Menjünk medvét vadászni
Szembe állnunk a gyerekekkel, majd elkezdjük a menetelést. Amit az óvónéni mond, a gyerekek megismétlik, tartva a menetelés ritmusát.

– Menjünk medvét vadászni!
– Ninini!
– Mit látok?
– Itt egy híd, menjünk át!
(futást imitálva átdübörögnek a képzeletbeli hídon)
– Átértünk.
– Menjünk tovább!

– Menjünk medvét vadászni!
– Ninini!
– Mit látok?
– Itt egy mocsár, menjünk át!
(itt lehet cuppogni, a lábunk beleragadhat a mocsárba, kérhetjük a gyerekeket, húzzanak ki…)
– Átértünk!
– Menjünk tovább!

– Menjünk medvét vadászni!
– Ninini!
– Mit látok?
– Itt egy hegy, hát másszunk fel!
(mászást imitálunk, egyre nagyobbakat kapaszkodva)
– Felértünk, hát nézzünk szét!
–Szétnéztünk, hát menjünk tovább!

– Menjünk medvét vadászni!
– Ninini!
– Mit látok?
– Itt egy barlang, hát menjünk be!
-  Csak csendben csak halkan, hogy senki meg ne hallja!

Mintha sötét lenne, tapogatózva, csukott szemmel bóklászunk, elkezdünk tapogatni, mintha egy fejet tapogatnánk:
- Itt egy nedves orr, itt két nagy szem, itt két szőrös fül, éles fogak, hatalmas mancsok…
- HISZEN EZ EGY MEDVE! Akkor fussunk!!!
(ezt jó hangosan és rémülten) – futunk ki a barlangból)
Ninini!
– Mit látok?
– Egy hegy, hát másszunk fel!
– Felértünk, NE nézzünk szét!
–Menjünk tovább!

– Ninini!
– Mit látok?
– Egy mocsár, menjünk át!
– Átértünk!
– Menjünk tovább!

– Ninini!
– Mit látok?
– Egy híd, menjünk át!
– Átértünk.
– Ninini, mit látok?
- Hát mit látok?
- Hát mit látok? Mit látok?

A házunkat!





2017. január 30., hétfő

10. foglalkozás - Táncház

A foglalkozást ezúttal a barkácsolással kezdtük. 
Színeztünk, vágtunk és ragasztottunk, hogy a végén elkészüljenek a kesztyűink és a kisállataink a mai meséhez:


A táncházat Ágnes tartotta nekünk, ahol a következő dalokkal és játékokkal ismerkedhettek meg a gyerekek a különböző tánclépések és ritmusgyakorlatok mellett:

Tekeredik a kígyó,
Rétes akar lenni.
Tekeredik a rétes,
kígyó akar lenni.

Tüzet viszek, 
nem látjátok, 
ha látnátok, 
oltanátok, 
ég a rokojátok!

Hatan vannak a mi ludaink,
Három szürke, három fekete,
Gúnár, gúnár, liba gúnár,
Gúnár az eleje,
Szabad a mezeje,
Kinek nincsen párja,
Az lesz a gúnárja.

Boglya tetején áll egy gólya,
Korom fekete szárnya, tolla.
Apró a sása, hosszú a lába.
Kis kacsa fürdik fekete tóba.

boglya tetején áll egy gólya kotta - Google keresés:
Szervusz, kedves barátom,
Gyere vélem táncba!
Nem mehetek barátom,
Mert a lovam sánta.
Sánta lovam, paripám, hízik a mezőbe,
Szép asszony szeretőm lakik Debrecenbe.


Táncház után még befejeztük a kesztyűket, majd következett a mese, ami ma 
Varga Katalintól A kesztyű mese volt.

A foglalkozás végén pedig néhány korábbi dalt és mondókát ismételtünk át.




2017. január 19., csütörtök

9. foglalkozás

Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             
*Pista bácsi, János bácsi...
*Giling, galang...

Süss ki napocska, 
itt anyád, itt apád, 
sót törünk borsot törünk, 
tökkel harangozunk, 
bimm-bamm, bimm-bamm.


Új dal (ritmust tapsolva):
Télen nagyon hideg van,
nyáron nagyon meleg van
soha nincs jó idő,
mindig esik az eső.

Zöld pántlikás a szoknyám,
szombat este veszem rám.
Csak azért veszem rám,
hogy a babám nézzen rám. 

Hüvelykujjam korán kelt...
Hüvelykujjam korán kelt, (hüvelykujj kinyújtása)
az ablakon kopogtatott, (kopogás imitálása)
négy szomszédja kiugrott, (többi négy ujj kinyújtása)
s köszöntötték: Jó napot! (integetés) 

(Bokák átmozgatása)
Tekeredik a kígyó,
Rétes akar lenni.
Tekeredik a rétes,
kígyó akar lenni.

(Helyben járás, tapsolással)
Aki nem lép egyszerre,
Nem kap rétest estére,
Mert a rétes igen jó,
Katonának az való.

Nem megyünk már messzire,
Csak a világ végére,
Ott se leszünk sokáig,
Csak tizenkét óráig.

Diófára másztunk fel (nyújtozkodás), majd leráztuk a sok diót: 
Csoóri Sándor: Dióbél bácsi  
Kipi-kopi kopogok, tenyeredbe potyogok.
Ki lakik a dióhéjban?
Nem lakhat ott bárki,
Csak Dióbél bácsi.
Ha rácsapsz a dióhéjra
Kinyílik a csontkapuja
És cammogva előmászik
Vén Dióbél bácsi-
Csak a szádat
Tátsd ki! Hammm

Diót törtünk:
(Csípőre tett kézzel váltott lábbal magunk előtt toppantunk)
Dombon törik a diót, a diót,
rajta vissza, mogyorót, mogyorót,
tessék kérem megbecsülni
és egy kicsit lecsücsülni,
csücs!

Hej Gyula, Gyula, Gyula
Szól a duda, duda, duda,
Pest, Buda, Buda, Buda,
Pattogatott kukorica.

Szántsunk földet, vessünk búzát
arassuk le, csépeljük meg, 
őröljük meg, dagasszuk meg,
süssünk cipót, lepényt, lángost! Hámm!

Molnárjáték (dalos)
A Tisza, a Duna zavarodik,
A molnár, a molnár álmosodik.
Ne aludj el, lisztes molnár:
A garat, a garat üresen jár.

Babzsákkal tánc:
 Én az éjjel álmomban, sudridom
Legényt láttam járomban, sudridom,
II: Ej-haj sirken járó, sarkon járó,
Sári, Mári sudridom. :II

Páros tánc:
Ádámnak volt két fia, se nem ettek,
se nem ittak,
Mindig úgy tettek mint én.
A fejükkel duc-duc-duc, a kezükkel taps-taps-taps,
a lábukkal dob-dob-dob,
Az ujjukkal szúr-szúr-szúr.

Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

A magányos hóember



Barkácsoltunk:
Hóembert készítettünk papírtányérból és vattapamacsokból






2017. január 18., szerda

8. foglalkozás - Adventi műsor


Közösen:
“Tél, tél, fehér tél,
Végre újra megjöttél!
Bokrok hegyén jégcsapok,
Szél köszönt rám: Jó napot!”

Tánc:
Hóembernek ses keze, se lába....

Közös vers
Mentovics Éva: Hó - barát
(részlet)
Decemberi hóesésben

ácsorog az udvaron.
Mellette a hó - asztalon
hó - gombóc egy nagy halom.

Fejében egy rozzant kalap, 
a mosolya fülig ér…
Huncut szeme vígan csillog, 
csintalanságot ígér.

Hó - gombócot főztünk neki, 
tetejére hó – darát…
Hívhat hozzá vendéget is: 
jöhet néhány jó barát.

Tánc:
Hóapó
Dombon állni most a jó...

Vers (mutogatva):
Hull a hó, hull a hó,
Puha fehér takaró.
Hull a hó, hull a hó,
lesz belöle hógolyó.
Így forgatom, úgy forgatom,
a kezemmel összenyomom.
Jó keményre meg is gyúrom,
a hóembert megcélozom. 
Hull a hó, hull a hó,
nem vagyok én mindig jó,
repül is a hógolyó!

Weöres Sándor: Száncsengő
Éj-mélyből fölzengő
Csing-ling-ling-száncsengő.
Száncsengő -csing-ling-ling
Tél öblén halkan ring.

Földobban két nagy ló,
Kop-kop-kop- nyolc patkó.
Nyolc patkó -kop-kop-kop
Csönd-zsákból hangot lop.

Szétmálló hangerdő
Csing-ling-ling-száncsengő.
Száncsengő -csing-ling-ling
Tél öblén halkan ring.
Móra László:
Karácsonyi csengő
Csingilingi, cseng a csengő,
Száll a szánkó, mint a felhő,
Csaknem elszakad a gyeplő,
Csingilingi, cseng a csengő.

Égi szánkót hajt az angyal.
És mire az estihajnal
Megjön a szép fenyőgallyal,
Cseng a csengő, jő az angyal.

Itt a Jézus angyalkája,
Égben termett csodafája,
S mindent, mindent aggat rája
A kis Jézus angyalkája.

Arany diót, arany csengőt,
Ezüst lepkét, ringót rengőt,
Amilyen még földön nem nőtt,
S csilingelő arany csengőt.

Kérünk Jézus angyalkája,
Ahol sok a koldus, árva,
Hol jóságod legtöbb várja,
Ott pihenj meg legtovábbra.

Hozz örömet, békességet,
A szíveknek melegséget,
Karácsonyi szép meséket,
S az Istennek dicsőséget. 

Osváth Erzsébet:
Mennyi apró télapó!
Hull a hó, hull a hó
mennyi apró télapó!
Igaziak, elevenek,
izgő-mozgó hóemberek.
Nagykabátjuk csupa hó,
honnan e sok télapó?
Kik ezek, kik ezek az
apróka télapóka emberek?
Óvodások mennek sorban,
záporozó habos hóban. 

Bogos Katalin:
Karácsonykor
Karácsonykor, juj de jó,
Eljön hozzánk Nagyapó.
Pipára gyújt és mesél,
Régi időkről regél.

Karácsonykor, ó de jó,
Megjön kedves Nagyanyó.
Sálat, sapkát kötöget,
Édes mézest sütöget.

Karácsonykor, barátom,
Itt az egész családom.
Most nincs jó és rossz gyerek,
Csak egy van - a szeretet.


Zárótánc: (közös)
Karácsonyi angyalok (Gryllus)



7. foglalkozás

Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             
*Pista bácsi, János bácsi...
*Giling, galang...

Mondókák/dalok:
Hallod-e, te kis kovács,
Mit kopog a kalapács?
II: Azt kopogja: kippre kopp,
Csengős csikót patkolok. :II

Hüvelykujjam korán kelt...
Hüvelykujjam korán kelt, (hüvelykujj kinyújtása)
az ablakon kopogtatott, (kopogás imitálása)
négy szomszédja kiugrott, (többi négy ujj kinyújtása)
s köszöntötték: Jó napot! (integetés) 

Csoóri Sándor: Dióbél bácsi  
Kipi-kopi kopogok, tenyeredbe potyogok.
Ki lakik a dióhéjban?
Nem lakhat ott bárki,
Csak Dióbél bácsi.
Ha rácsapsz a dióhéjra
Kinyílik a csontkapuja
És cammogva előmászik
Vén Dióbél bácsi-
Csak a szádat
Tátsd ki! Hammm

Kerekecske, gombocska,
Volt egy kicsi dombocska.
(a tenyér csiklandozása)
Dombon állt egy házikó,
(a kezekkel háztető formázása)
Házikóban ládikó,
(a kezek ökölbe szorítása)
Ládikóban kerek tálca
(az ököl nyitása)
A tálcán meg  öt pogácsa.
(az ujjak megfeszítése)
 Arra járt az egérke,
mind megette ebédre!
Hammmm!
(a hammnál "megharapdáljuk")

Lóg a lába, lóga,
nincsen semmi dolga.
Mert, ha dolga volna,
a lába nem lógna.

Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

A Mikulás kesztyűje



Barkácsoltunk:
Színes papírcsíkokból karácsonyi girlandot készítettünk
Hóemberes fejdíszt színeztünk

Befejeztük a karácsonyi ajándékot

6. foglalkozás

Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             
*Pista bácsi, János bácsi...
*Giling, galang...


Mondókák/dalok:
Ez a malac piacra megy,
Ez itthon marad,
Ez kap finom pecsenyét,
Ez semmit se kap,
S ez a kicsi visít nagyot:
„Uí-uí! Éhes vagyok!”

Falusi hangverseny
Háp, háp, háp, jönnek a kacsák,
Hű de éhes, hű de szomjas ez a társaság.
Bú, bú, bú, boci szomorú,
Dehogy fekszik tyúkjai közt a kukurikú.
Röf, röf, orra sárba döf,
Sonka lábán Kucu néni fürödni döcög.
Bú, röf, háp, sípok, trombiták,
Hangos szóval így köszönt e díszes társaság.








Hej, Gyula, Gyula, Gyula, Gyula,
Szól a duda, duda, duda, duda!
Pest, Buda, Buda, Buda,
Pattogatott kukorica!

Hallod-e, te kis kovács...

Hüvelykujjam korán kelt...
Hüvelykujjam korán kelt, (hüvelykujj kinyújtása)
az ablakon kopogtatott, (kopogás imitálása)
négy szomszédja kiugrott, (többi négy ujj kinyújtása)
s köszöntötték: Jó napot! (integetés) 

Kerekecske, gombocska,
Volt egy kicsi dombocska.
(a tenyér csiklandozása)
Dombon állt egy házikó,
(a kezekkel háztető formázása)
Házikóban ládikó,
(a kezek ökölbe szorítása)
Ládikóban kerek tálca
(az ököl nyitása)
A tálcán meg  öt pogácsa.
(az ujjak megfeszítése)
 Arra járt az egérke,
mind megette ebédre!
Hammmm!
(a hammnál "megharapdáljuk")

Csiteri-csütöri csütörtök   —   vers
Csiteri, csütöri
csütörtök,
dinnyét lopott az
ördög.
Bugyogójába eldugta,
nem fért be a pokolba.
Öreg pásztor elfogta,
móresre tanította.

Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

Benedek Elek:
Mese a három kismalackáról

Barkácsoltunk:
Adventi koszorút készítettünk
A karácsonyi ajéndékot is elkezdtük

2016. november 16., szerda

5. foglalkozás

Köszöntő dalok:
*Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
*Jár a falióra, tik tak jár...
*Süss fel nap...                             

Új dalok:
Pista bácsi, János bácsi,
Keljen fel, keljen fel!
Harangoznak délre, 
hívnak az ebédre,
Bim-bam-bom, 
Bim-bam-bom.

Giling, galang,
Szól a harang.
Harangoznak estére,
kisfiúknak/kislányoknak kedvére.

Adventi műsor próbája
(Szülőknek is elküldve gyakorlásra)

Tekeredő:
Száz liba egy sorban, 
mennek a nagy tóra,
elöl megy a gúnár, 
jaj, de begyesen jár.
Száz liba egy sorba, 
mennek a nagy tóra.

Tapsoltató vers:
Csiteri-csütöri csütörtök  
Csiteri, csütöri csütörtök,
dinnyét/tököt lopott az ördög.
Bugyogójába rakta,
nem fért be a pokolba.
Öreg pásztor elfogta,
móresre tanította.

Játék:
Gyertek haza ludaim
- Gyertek haza ludaim.
- Nem megyünk.
- Miért?
- Félünk.
- Mitől?
- Farkastól.
- Hol a farkas?
- Bokorban.
- Mit csinál?
- Mosdik.
- Mibe mosdik?
- Arany tálkában.
- Mibe törülközik? 
- Kiscica farkába
- Gyertek haza ludaim!

Erre a ludak a gazdasszonyhoz szaladnak, a farkas pedig megpróbál elkapni közülük valakit. Akit megfog, az lesz a farkas.

Mese:
Egyszer régen nagyon régen,
kint jártam a meseréten.
Ahogy mentem, ahogy jártam
tudjátok, hogy mit találtam?
Semmi mást csak egy mesét,
kezdem is az elejét... 

A róka és a libák
A Grimm testvérek meséjét átdolgozta: Rónay György

Barkácsolás:
Libaképet készítettünk színezéssel, ragasztással