2016. február 5., péntek

10. foglalkozás

Ezen a foglalkozáson a farsangé volt a főszerep. Az első órában (tízórai alatt) a farsangról beszélgettünk. Hogy mit ünnepelünk ilyenkor, miért öltözünk maskarába, miért mulatozunk, hangoskodunk és eszünk jókat. Szóba került a busójárás is, illetve a kiszebáb és annak égetése. Lelkesen mesélte el mindenki, hogy ki mi szeretne lenni a karneválon, és érdeklődve hallgatták meg egymást. 

Majd átmentünk a nagyterembe, ahol egy kis zenés futkározással bemelegítettünk a következő órára.
Ezen alkalommal a következő dalokat és mondókákat ismételtük át:

* Pál, Kata, Péter, jó reggelt!
* Jár a fali óra... 
* Zsipp-zsupp kender zsupp...
* Mag, mag, búzamag...
* Erdő szélén házikó...
* Csepp, csepp, csepereg...
* Lassan jár a csiga-biga...

Új dallal ismerkedtünk, amelyre egy táncot szeretnénk begyakorolni:
* Zöld erdőben jártam, virágok között...

Mai mesénk, melyet elbáboztunk, a Vajaspánkó (orosz népmese) volt.


A mese után pedig Móra Ferenc: A csókai csóka versét báboztuk el ismét.

A foglalkozás végén pedig bohócot színeztünk és vágtunk, illetve akik még szerettek volna, ők maszkot készíthettek ragasztással.

2016. január 11., hétfő

9. foglalkozás

A foglalkozás elején a gyerekek (színezés és reggelizés közben) elmesélték, hogyan teltek az ünnepek. Nagyon figyelmesen hallgatták egymást, és sokat segített az élmények felelevenítésében a közös beszélgetés. 

Ezután, - a megszokottól eltérően - a mese következett. Ezúttal a gyerekek a Gumicsizma hadművelet-et hallgathatták meg Simon Réka Zsuzsanna-tól.



Új dalt tanultunk: Lassan jár a csiga-biga...

A mese után pedig Móra Ferenc: A csókai csóka versét báboztuk el.


A meséhez kapcsolodva barkácsoltunk is: egy százlábút ragaszthattak a gyerekek (ami inkább kukac lett, lábak híjján) és egy csigát festettünk, vágtunk, ragasztottunk.

Egy kis szabad játékkal mindenki kipihenhette a barkácsolás fáradalmait, majd átismételtünk néhány korábbi dalt és mondókát:

* Pál, Kata, Péter, jó reggelt!
* Jár a fali óra... 
* Zsipp-zsupp kender zsupp...
* Csip-csip, csóka...
* Mag, mag, búzamag...
* Gyí paci, paripa...
* Gomba, gomba, gomba...
* Erdő szélén házikó...
* Amikor kint süt a nap...


2015. december 22., kedd

2015. december 19., szombat

7. foglalkozás - Mikulás

Ez a foglalkozás az Adventi műsorra készülődés jegyében telt, melybe beiktattunk egy kis mikulásozást is.
Az óra első felében a műsor verseit, táncát és dalát gyakoroltuk:

Vers:
Karácsonyi csengő vagyok, 
csilingelek az ágon, 
örüljetek megérkezett 
Télországból Karácsony!

Tánc:
A kis Jézus aranyalma,
boldogságos Szűz az Anyja,
két kezével ápolja,
lábaival ringatja.

Ó, te dudás, mit szundikálsz?
Fényes az ég, nem kell lámpás.
Verjed, verjed citerád,
Zengj Jézusnak szép nótát.

Köszöntő:
Fejünket mind meghajtjuk,
Ajándékunkat mind átadjuk.
Hoztunk sajtot, vajat, tejet,
Örömünket osztjuk neked.

Gyakorlás után a kisteremben folytattuk egy kis kézműveskedéssel: téli kép

és a szülőknek karácsonyi ajándék készült.

Mai mesénk Mikuláshoz kapcsolódott, melyet a gyerkeknek fakanálbábokkal tettünk még élvezetesebbé.

Mese:
A Mikulás kesztyűje

A mese végén Nyuszi a Gyerekeknek is kiosztotta a Mikulás ajándékát...




6. foglalkozás - Táncház

Első órában elkezdtük az adventi koszorú készítését, lefestettük az alapot, hogy a táncház után száben feldíszithessük.


Második órában Táncházban táncoltunk, ahol a következő dalokat, körjátékokat játszottuk/tanultuk:

* Tekeredik a kígyó...
* Bújj, bújj züld ág...
* Sétálunk, sétálunk...


Badacsonyi szőlőhegyen (mutogatós dal)
Badacsonyi szőlőhegyen
Két szál vessző, 
Szél fújja, fújdogálja, 
Harmat hajdogálja. 
Hol a tyúknak a fia, 
Talán mind elkapdosta, 
Csűr ide, csűr oda, 
Kass ki, bárány, kass oda. 
Csűr ide, csűr oda, 
Kass ki, bárány, kass oda. 

A gyerekek megismerkedhettek a zenekar hangszereivel (hegedű, brácsa és nagybőgő) és néhány tánclépéssel is.


Harmadik órában pedig következett két mese árnyszínházas előadásban. 

1. A róka meg a daru vendégsége


2. La Fontaine: A holló és a róka


A mesék után pedig befejeztük az adventi ajtódíszt.

2015. november 11., szerda

5. foglalkozás

Érkezés után a szokásos reggeli bemutatkozás (babzsákkal) és köszöntő dalok után, háziállatok hangjával ismerkedtünk (magnóról). Ezekről az állatokról (liba, kacsa, tyúk, kakas, malac, juh, tehén...) később, a foglalkozás folyamán beszélgettünk is. 
Mondóka:
Paradicsom, paprika,
Papucsban jár a liba.


Ezután elkezdtük a gyakorolást az adventi műsorra. (tánc)

Két mesét hallgathattak meg a gyerekek: 
* K. László Szilvia: Lali a lila liba
* Benedek Elek: Rókáné foga libacombra vágyik (bábbal és a gyerekek közreműködésével)

Kézműveskedés:
* Libát ragasztottunk krepp papírból


Játék:
*Gyertek haza ludaim fogócska:
- Gyertek haza ludaim.
- Nem megyünk. 
- Miért? 
- Félünk.
- Mitől?
- Farkastól. 
- Hol a farkas? 
- Bokorban.
- Mit csinál? 
- Mosdik. 
- Mibe mosdik? 
- Arany tálkában. 
- Mibe törülközik? 
- Kiscica farkába.
- Gyertek haza ludaim!


* Zenehallgatás/tánc alatt a babzsákokkal különböző feladatokat oldottunk meg
* Sok-sok szaladgálás

2015. október 29., csütörtök

4. foglalkozás

Amíg a többiek érkezésére vártunk reggel, a gyermekeknek lehetőségük volt őszi fát pettyezni ujjfestéssel.

Ismerkedő játék labdával:
Egymásnak gurítjuk a labdát. Aki kapja a labdát, megmondja a saját nevét, majd azután annak a nevét, akinek dobja.

Köszöntő dalaink:
* Pál, Kata, Péter, jó reggelt...
* Jár a falióra, tik-tak jár...
* Süss fel nap...

Körjáték:
*Koszorú, koszorú
Koszorú, koszurú, miért vagy olyan szomorú?
Azért vagyok szomorú, mert a nevem koszorú.
Egyik gyermek a guggoló háta mögé áll, és kopogtat a hátán:
"Kipp-kopp, kopogok,
találd ki, hogy ki vagyok!"
Ha felismeri társa hangját, helyet cserélnek.

Ébresztgető/csúfolódó:
Tej, túró, tejfel,
Lusta kislány(legény), kelj fel!


Mese előtt őszi gyümölcsökkel (alma, körte, szilva, szőlő) ismerkedtünk. Közösen megmostuk, majd mese alatt elfogyasztottuk.

Találóskérdések:
Sok szeme van,  mégse lát,
átbújik a présen át.
Lehet lila, kék, zöld, piros,
gömbökből áll és illatos.
Fürtben terem és édes,
ki bekapja, szép lesz!
(szőlő)

Sok-sok gyöngyszem együtt lakik,
levelekkel takarózik.
Lehet lila, kék vagy sárga,
ha megérett, hordó várja.
Mi az? (szőlő)

Gyümölcs vagyok, édes vagyok,
ha megértem, piros vagyok.
Télen elrejt jól a kamra,
Mi is volnék, ha nem…? (alma)

Kék a bőre, zöld a szára, megeheted uzsonnára.
Óvatosan harapj bele, mert egy kemény mag van benne!
(szilva)

Zöldes héja illatos, fent karcsú, lent pocakos. 
Magas fáról leveheted, a hasadat megtömheted! (körte)

Mese:
Móricz Zsigmond: Iciri piciri
Zelk Zoltán: Őszi mese

Kézműveskedtünk:
* Színes tökmagokkal őszi fát készítettünk


















Tánc:
Elkezdtük az ismerkedést a "tulipánokkal". 


Játék:
* Szobor-játék (zenére szaladgálás, majd mikor elhallgat, különböző pózokba merevedünk)
*Sok-sok szaladgálás