2015. július 22., szerda

2015. július 21., kedd

Babzsákok

Lassan elkészülnek a babzsákok is...
Segítségükkel könnyebben megtanuljuk majd az új táncokat, körjátékokat!

2015. április 26., vasárnap

13. foglalkozás

A mai foglalkozás az ismétlés jegyében telt. Hosszú idő kimaradt az utolsó találkozásunk óta, így átvettünk több korábbi dalt és táncot. Elkezdtük a felkészülést az "Évzáró ünnepségre".

Dalok, mondókák és táncok, amiket ismételtünk:

Pál, Kata, Péter
Jár a fali óra
Süss fel nap

Hüvelyk ujjam almafa
Ez elment vadászni
Csipp, csepp

Poros úton kocsi zörög
Sétálunk, sétálunk
Tekerdik a kígyó
Katalinka szállj el

Egyedem, begyedem
Szervusz kedves barátom

Erdő szélén házikó

A mai mesénk:
A kiskakas gyémánt félkrajcárja


Kézmüveskedés:
Anyák napjára készítettünk ajándékot
Kiskakast színeztünk


2015. március 23., hétfő

12. foglalkozás

Új körjáték:
Nyuszi ül a fűben, szépen szundikálva...

Új dal:
Hová mégy, te kis nyulacska?
Ingyom, bingyom, táliber,
tutáliber, máliber,
az erdőbe!

Minek mégy te az erdőbe?
Ingyom, bingyom, táliber,
tutáliber, máliber,
vesszőcskéért!

Minek néked az a vessző?
Ingyom, bingyom, táliber,
tutáliber, máliber,
kertecskének!

Minek néked az a kis kert?
Ingyom, bingyom, táliber,
tutáliber, máliber,
virágoknak!

Minek néked az a virág?
Ingyom, bingyom, táliber,
tutáliber, máliber,
Jóanyámnak!

Erdő szélén házikó
Erdő szélén házikó (házikót mutatunk a fejünk felett a két karunkkal)
Ablakában nagyapó (mutatjuk, mintha kinézne az ablakon)
Lám egy nyuszi ott robog (kezünkkel a nyuszi futását imitáljuk)
Az ajtaján bekopog (kopogtatunk)
Kérlek segíts én rajtam (két tenyerünket összetesszük, és kérlelünk)
A vadász a nyomomban (puskát formálunk a kezünkből)
Gyere nyuszi sose félj (hívogató mozdulatot teszünk a kezünkkel)
Megleszünk itt kettecskén! (ütemesen tapsolunk)

Mese:

Zelk Zoltán: A három nyúl
(Ujjbábokkal el is játszottuk)



Új tánc:
Húzz, húzz engemet...
Zsip, zsup kender zsup...

Új mondóka:
Poros úton kocsi zörög...

Korábbi dalokat, mondókákat és táncokat is átismételtünk.

A foglalkozás második felében pedig a Húsvétról, a Húsvéti népszokásokról beszélgettünk, mialatt elkészítettük a barikákat.

Locsolóvers: 
Zöld erdőben jártam,
Kék ibolyát láttam,
El akart hervadni,
Szabad-e locsolni?










2015. március 8., vasárnap

Az új csoportszobánk

Íme a gyerekek új óvodai szobája. Köszönjük a Lelkészségnek (mindenekelőtt József atyának) és a Szülőknek, akik segítettek, hogy mindez megvalósulhasson! Köszönjük!




2015. március 7., szombat

11. foglalkozás

A szokásos három ébresztő - reggeli dalunkkal kezdtünk:
Süss fel nap...
Pál, Kata, Péter jó reggelt!
Jár a fali óra...

Majd átismételtük az előző foglalkozás új dalait és mondókáit:
Weöres Sándor: Olvadás ( dal - az ujjainkkal a csepegést utánoztuk)
Gyí paci, paripa... (A mondóka alatt lovagló mozgással, majd a combjainkon tapsolva adtunk egyre gyorsabb ütemet a lovainknak.)

ÚJ mondóka - Két öklünkkel ütemesen, kalapáló mozdulatot utánoztunk:
Kipp, kopp kalapács,
Kicsi kovács, mit csinálsz?
Sárga lovat patkolok,
Aranyszeggel szegelek.
Uccu, pajtás kapj fel rája,
Úgyis te vagy a gazdája!


Én kis kertet kerteltem... (dal -  közben elmutogatjuk a tevékenységeket)
Katalinka szállj el... (dal - mozgásos)

Új mondóka:
Kis pillangó picike,
ne légy mohó szállj ide!
Tarka barka szárnyadon,
gyönyörködöm én nagyon.

A mai mesénk: A három pillangó

Majd ismét mozogtunk, táncoltunk egy kicsit:
Sétálunk, sétálunk...
Tekeredik a kígyó...
Aki nem lép egyszerre...
Bújj, bújj zöld ág...
Szervusz kedves barátom... 

Tavaszi szél vizet áraszt... (első két verszakát ismételtük)
Tavaszi szél vizet áraszt, virágom, virágom
Minden madár társat választ, virágom, virágom.

Hát én immár kit válasszak, virágom, virágom
Te engemet, én tégedet, virágom, virágom.

Közkívánatra ismételtük az "Alszik, alszik medve - koma"... fogócskás játékot.

Ezután megettük a tízórait, majd elkészítettük a pillangókat!
A fennmaradó időben pedig egy kevés kötetlen játékra is volt lehetőség.

2015. február 21., szombat

10. foglalkozás



A szokásos reggeli köszöntő után, elénekeltük a három reggeli dalunkat, majd képzeletben lovagoltunk egyet:

Gyí paci, paripa,
Nem messze van Kanizsa
Odaérünk délre,
Libapecsenyére!

A mondóka alatt lovagló mozdulatot utánoztunk, majd a combjainkon tapsolva adtunk egyre gyorsabb ütemet a lovainknak.

Ezután a közelgő tavaszról kezdtünk beszélgetni. Az időjárás változásáról, ahogy a hőmérséklet melegszik és elolvad a hó, a jég:

Weöres Sándor: Olvadás (dal)
Csipp,
csepp,
egy csepp,
öt csepp
meg tíz:
olvad a jégcsap,
csepereg a víz.

Miután elolvadt a hó, előbújik az első virág:

Gazdag Erzsi: A hóvirág éneke
Kinyílott a hóvirág,
Vidámabb lett a világ …
Itt a tavasz, megy a tél,
Kis magban a csíra kél.
Szikrázik a napsugár,
Nyakát nyújtja a gúnár,
Táncot jár a víz fodra,
Tavaszi szél forgatja.
Itt a tavasz, gyerekek,
Kacagnak a verebek.

Ezután belefogtunk a kerti munkálatokba (dal):

Én kis kertet kerteltem,
bazsa rózsát ültettem.
Szél, szél fújdogálja,
eső, eső veregeti,
hú!

Megettük a tízorainkat, majd egy találóskérdésből megfejtettük, hogy kiről fog szólni a mai mese. 

Találós kérdés:
Tenyeres talpas hatalmas,
barna bundás óriás,
meglesi a méheket
és mézet rabol ha lehet,
szamócát is szedeget,
átalussza a telet.
Na mi az? (medve)

Tehát medvés mesét hallgattunk, hiszen ő is lassan felébred a téli álmából:

Kormos István: Mese Vackorról
Megismerünk egy pisze kölyökmackót, aki mindig elcsavargott az erdőn
...

Ezután mi magunk is medvékké váltunk, és szaladtunk a medve elől:

Alszik, alszik, medve-koma,
elfelejtett enni ő ma.
Minket ugyan meg nem kap,
aki ügyes, elszalad. 

A játék után következhetett az ügyeskedés, ami ma egy mackó-kobak volt papírból.
Miután mindenki elkészült a macijával, ismét szaladtunk egyet a medve-koma elől. 

Végül megpihentünk és egymást próbáltuk megtréfálni:

Dolgozzatok legények
Holnap lesz a vásár
Kifizetlek benneteket,
Ha eljön a császár!
Repül a, repül a……

Tartalmas délelőttöt töltöttünk együtt! :)