Íme a gyerekek új óvodai szobája. Köszönjük a Lelkészségnek (mindenekelőtt József atyának) és a Szülőknek, akik segítettek, hogy mindez megvalósulhasson! Köszönjük!
"Kultúrát nem lehet örökölni. Az elõdök kultúrája egykettõre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának." (Kodály Zoltán)
2015. március 8., vasárnap
2015. március 7., szombat
11. foglalkozás
A szokásos három ébresztő - reggeli dalunkkal kezdtünk:
Süss fel nap...
Pál, Kata, Péter jó reggelt!
Jár a fali óra...
Majd átismételtük az előző foglalkozás új dalait és mondókáit:
Weöres Sándor: Olvadás ( dal - az ujjainkkal a csepegést utánoztuk)
Gyí paci, paripa... (A mondóka alatt lovagló mozgással, majd a combjainkon tapsolva adtunk egyre gyorsabb ütemet a lovainknak.)
ÚJ mondóka - Két öklünkkel ütemesen, kalapáló mozdulatot utánoztunk:
Kipp, kopp kalapács,
Kicsi kovács, mit csinálsz?
Sárga lovat patkolok,
Aranyszeggel szegelek.
Uccu, pajtás kapj fel rája,
Úgyis te vagy a gazdája!
Én kis kertet kerteltem... (dal - közben elmutogatjuk a tevékenységeket)
Katalinka szállj el... (dal - mozgásos)
Új mondóka:
Kis pillangó picike,
ne légy mohó szállj
ide!
Tarka barka
szárnyadon,
gyönyörködöm én
nagyon.
A mai mesénk: A három pillangó
Majd ismét mozogtunk, táncoltunk egy kicsit:
Sétálunk, sétálunk...
Tekeredik a kígyó...
Aki nem lép egyszerre...
Bújj, bújj zöld ág...
Szervusz kedves barátom...
Tavaszi szél vizet áraszt... (első két verszakát ismételtük)
Tavaszi szél vizet áraszt, virágom, virágom
Minden madár társat
választ, virágom, virágom.
Hát én immár kit
válasszak, virágom, virágom
Te engemet, én
tégedet, virágom, virágom.
Közkívánatra ismételtük az "Alszik, alszik medve - koma"... fogócskás játékot.
Ezután megettük a tízórait, majd elkészítettük a pillangókat!
A fennmaradó időben pedig egy kevés kötetlen játékra is volt lehetőség.
2015. február 21., szombat
10. foglalkozás
A szokásos reggeli köszöntő után, elénekeltük a három reggeli dalunkat, majd képzeletben lovagoltunk egyet:
Gyí paci, paripa,
Nem messze van
Kanizsa
Odaérünk délre,
Libapecsenyére!
A mondóka alatt lovagló mozdulatot utánoztunk, majd a combjainkon tapsolva adtunk egyre gyorsabb ütemet a lovainknak.
Ezután a közelgő tavaszról kezdtünk beszélgetni. Az időjárás változásáról, ahogy a hőmérséklet melegszik és elolvad a hó, a jég:
Weöres Sándor: Olvadás (dal)
Csipp,
csepp,
egy csepp,
öt csepp
meg tíz:
olvad a jégcsap,
csepereg a víz.
Miután elolvadt a hó, előbújik az első virág:
Gazdag Erzsi: A hóvirág éneke
Kinyílott a hóvirág,
Vidámabb lett a világ …
Itt a tavasz, megy a tél,
Kis magban a csíra kél.
Szikrázik a napsugár,
Nyakát nyújtja a gúnár,
Táncot jár a víz fodra,
Tavaszi szél forgatja.
Itt a tavasz, gyerekek,
Kacagnak a verebek.
Ezután belefogtunk a kerti munkálatokba (dal):
Én kis kertet kerteltem,
bazsa rózsát
ültettem.
Szél, szél
fújdogálja,
eső, eső veregeti,
hú!
Megettük a tízorainkat, majd egy találóskérdésből megfejtettük, hogy kiről fog szólni a mai mese.
Találós kérdés:
Tenyeres talpas hatalmas,
barna bundás óriás,
meglesi a méheket
és mézet rabol ha lehet,
szamócát is szedeget,
átalussza a telet.
Na mi az? (medve)
Tehát medvés mesét hallgattunk, hiszen ő is lassan felébred a téli álmából:
Kormos István: Mese Vackorról
Megismerünk egy pisze kölyökmackót, aki mindig elcsavargott az erdőn
...
Ezután mi magunk is medvékké váltunk, és szaladtunk a medve elől:
Alszik, alszik, medve-koma,
elfelejtett enni ő ma.
Minket ugyan meg nem kap,
aki ügyes, elszalad.
A játék után következhetett az ügyeskedés, ami ma egy mackó-kobak volt papírból.
Miután mindenki elkészült a macijával, ismét szaladtunk egyet a medve-koma elől.
Végül megpihentünk és egymást próbáltuk megtréfálni:
Dolgozzatok legények
Holnap lesz a vásár
Kifizetlek benneteket,
Ha eljön a császár!
Repül a, repül a……
Holnap lesz a vásár
Kifizetlek benneteket,
Ha eljön a császár!
Repül a, repül a……
Tartalmas délelőttöt töltöttünk együtt! :)
2015. február 6., péntek
Február 7. - Farsang
Holnap ismét ovis foglalkozást tartunk!
Különlegessége lesz ennek a napnak, hogy egy kicsi "farsangi bált" rendezünk.
Akinek kedve van, az eme alkalomból beöltözhet, vagy egyszerűen csak valamilyen farsangi kiegészítőt aggathat magára. :)
Farsangi dalokat és verseket énekelünk - tanulunk, "rémisztő" busó-maszkot készítünk, farsangi versengést-játékot rendezünk, táncolunk, majd ha megéheztünk egy kis fánkkal csillapítjuk azt.
2015. január 26., hétfő
8. foglalkozás
Reggeli köszöntő dalaink:
Süss fel nap!
Pál, Kata, Péter, jó reggelt!
Jár a fali óra...
Mai mondókáink, verseink:
Ujjkiolvasók:
Hüvelykujjam almafa (magyar népköltés)
Hüvelykujjam almafa
Mutatóujjam megrázta
Középső ujjam összeszedte
Gyűrűsujjam hazavitte
A kisujjam mind megette
Megfájdult a hasa tőle.
Ez elment vadászni (magyar népköltés)
Ez elment vadászni,
ez meglőtte,
ez hazavitte,
ez megsütötte,
ez az icike-picike mind megette!
ez meglőtte,
ez hazavitte,
ez megsütötte,
ez az icike-picike mind megette!
Megfájdult a hasa tőle.
Átmozgató - mutogató:
Rajzolok egy kerekecskét
Rajzolok egy kerekecskét,
gömbölyûre, mint a zsemlét,
kerekecskén kis gombocska,
akárcsak egy baba volna,
gombocskának két nagy
füle,
vajon mi néz ki belüle?
Bajuszkája, farkincája,
kerekecske, gombocska,
itt csücsül a nyulacska.
Ez a szemem, ez a szám,
ez meg itt az arcocskám.
Jobbra-balra két karom,
forgatom, ha akarom.
Két lábamon megállok,
ha akarok ugrálok.
Nyisd a kezed, zárd ökölbe,
forgasd csuklód körbe-körbe!
Tapsolj kettőt, csapj térdedre,
engedd karod le a mélybe!
Egyedem, begyedem, tengertánc
Egyedem, begyedem, tengertánc,
hajdú sógor, mit kívánsz?
Nem kívánok egyebet,
csak egy falat kenyeret.
Tánc:
Szervusz, kedves barátom
Szervusz, kedves barátom,
Gyere vélem táncba!
Nem mehetek barátom,
Mert a lovam sánta.
Sánta lovam, paripám, hízik a mezőbe,
Szép asszony szeretőm lakik Debrecenbe.
Gyere vélem táncba!
Nem mehetek barátom,
Mert a lovam sánta.
Sánta lovam, paripám, hízik a mezőbe,
Szép asszony szeretőm lakik Debrecenbe.
Mese:
Móra Ferenc: A didergő király
Kézműveskedésünk:
Szöttünk - flic anyagot
Fonalbabát kötöztünk
Évszakok, kiemelten a tél átbeszélése...
2015. január 10., szombat
7. foglalkozás
Reggeli köszöntő dalaink:
Pál, Kata, Péter, jó reggelt!
Jár a fali óra...
Mai mondókáink, verseink:
Ujjkiolvasók:
Hüvelykujjam almafa (magyar népköltés)
Hüvelykujjam almafa
Mutatóujjam megrázta
Középső ujjam összeszedte
Gyűrűsujjam hazavitte
A kisujjam mind megette
Megfájdult a hasa tőle.
Ez elment vadászni (magyar népköltés)
Ez elment
vadászni,
ez meglőtte,
ez hazavitte,
ez megsütötte,
ez az icike-picike mind megette!
ez meglőtte,
ez hazavitte,
ez megsütötte,
ez az icike-picike mind megette!
Megfájdult a hasa tőle.
Átmozgató - mutogató:
Rajzolok
egy kerekecskét
Rajzolok egy kerekecskét,
gömbölyûre, mint a zsemlét,
kerekecskén kis gombocska,
akárcsak egy baba volna,
gombocskának két nagy
füle,
vajon mi néz ki belüle?
Bajuszkája, farkincája,
kerekecske, gombocska,
itt csücsül a nyulacska.
Ez a szemem, ez a szám,
ez meg
itt az arcocskám.
Jobbra-balra
két karom,
forgatom,
ha akarom.
Két
lábamon megállok,
ha akarok
ugrálok.
Nyisd a
kezed, zárd ökölbe,
forgasd
csuklód körbe-körbe!
Tapsolj
kettőt, csapj térdedre,
engedd
karod le a mélybe!
Egyedem,
begyedem, tengertánc
Egyedem, begyedem, tengertánc,
hajdú sógor, mit kívánsz?
Nem kívánok egyebet,
csak egy falat kenyeret.
Tánc:
Szervusz,
kedves barátom
Szervusz,
kedves barátom,
Gyere vélem táncba!
Nem mehetek barátom,
Mert a lovam sánta.
Sánta lovam, paripám, hízik a mezőbe,
Szép asszony szeretőm lakik Debrecenbe.
Gyere vélem táncba!
Nem mehetek barátom,
Mert a lovam sánta.
Sánta lovam, paripám, hízik a mezőbe,
Szép asszony szeretőm lakik Debrecenbe.
Versek:
Weöres Sándor: Ujjé-!-vi mese
Pákozdi Gabriella: Százlábú-bánat
Mese:
Simon
Réka Zsuzsanna: Gumicsizma hadművelet
Kézműveskedésünk:
Színeztünk
Tojástartóból százlábút készítettünk
2015. január 6., kedd
Foglalkozások a nyári szünetig
Előre láthatóan a következőképpen
alakulnak a foglalkozások a nyári szünetig:
január 10.
január 24.
február 7.
február 21.
március 7.
március 21.
április 11.
április 25.
május 9.
június 13.
június 20. - tanévzáró műsor a St.
Aposteln plébánia közösségi termében
Magyar-sulis
családoknak info: Május 30.-i iskolai napon egyelőre úgy néz ki, hogy az óvodai
foglalkozás elmarad!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)